Sunday, April 14th, 2024

Trilyon Dolarlık Şirketlerin Kripto Yatırımı Devam Edecek! Bu Fonların İlgisi Arttı!

Geçtiğimiz haftalarda Fidelity Investments Inc, Kuzey Amerika’nın en büyük Bitcoin (BTC) madencilik şirketi olan Marathon Digital Holdings’ten ciddi oradan hisse almıştı. Toplam değeri 20 Milyon dolar olan bu hisseler, şirketin %7,4’ünü temsil ediyor. Peki devasa şirketler kripto paralara neden ilgi duyuyor?

Dev Şirketler Kriptoya Yöneliyor

Fidelity Nasdaq Bileşik Endeks Fonu (FNCFX), Fidelity Toplam Piyasa Endeksi Fonu (FSKAX) ve Fidelity Serisi Toplam Piyasa Endeksi Fonu (FCFMX) toplamda 170 Milyar dolar piyasa değerine sahip. Bu dört hisse grubu da belli oranda Maraton Holdings hissesi satın aldı. Toplam varlık değeri içinde 20 Milyon dolar düşük olsa da önemli bir adım olarak kabul ediliyor. Bu endeksler ağırlıklı olarak emeklilik fonları tarafından tutuluyor. Yani emeklilik fonları dolaylı yoldan da olsa kriptoya güzel bir giriş yaptı.

Bitcoin (BTC) geçtiğimiz yıl %240 artmışken, Marathon hisselerinin değeri yaklaşık 6 kat yükseldi. Bu artış Fidelity tarafından cazip görülmüş olacak ki %7 gibi bir oranda hisse alımı yapıldı. Ayrıca dünya genelinde farklı emeklilik fonlarının da kriptoya ilgisi artarak devam ediyor.

Ayrıca Fidelity Digital Assets üzerinden yaklaşık 100 özel müşteriye kripto hizmeti de veriliyor. Varlıklı ailelere ve hedge fonlarına sağlanan bu hizmet henüz perakende yatırımcıya kadar inebilmiş değil. Aslına bakarsanız çok sayıda trilyonluk şirket bu alanda hizmet vermek için can atıyor. Ancak hepsi Fidelity kadar cesur adımlar atamıyor.

Amerika Bitcoin Madenciliğin Yeni Merkezi Olabilir

Marathon CEO’su Fred Thiel şirketine Fidelity tarafından yatırımdan dolayı son derece memnun görünüyor. Kurumsal talebin kriptolara kaymaya başlamasını heyecan verici olarak tanımlayan Thiel, Amerika’nın madenciler konusunda da büyüyeceğine inanıyor.

Amerika kıtasında hali hazırda 19.000 civarında madenci bulunuyor. Thiel bu sayının önümüzdeki 1 yıl boyunda en az 5 kat artmasını bekliyor. Özellikle Çin’den kaçan madencilerin Kuzey Amerika’yı bir alternatif olarak görmesi ve bölge yetkililerinin bunu teşvik etmesi önemlidir.

Thiel ayrıca şunları söyledi;

“Bitcoin ana akım finans piyasalarına ciddi anlamda nüfuz edecek. Bitcoin’in genişlemesini görmekten dolayı son derece memnunum”

Fidelity sözcüsü ise yapılan alımla alakalı yorum yapmadı. Hissedarlarımızı korumak için yatırım niyetlerini ifşa edemeyeceklerini söyledi.

Facebook Comments