Monday, April 15th, 2024

Tüm Yatırım Varlıklarının Yüzde 1’i Bitcoin’e Yatırılırsa Ne Olur?

Wall Street bankacılık devi JPMorgan’daki stratejistler, portföylerin yüzde birinin Bitcoin’e tahsis edilmesinin hisse senetleri, tahviller ve emtia gibi geleneksel varlık sınıflarındaki dalgalanmalara karşı bir koruma görevi göreceğini öne sürdü.

Neden Yüzde 1?

Bitcoin, 21 Şubat’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 58.000 dolara kadar yükseldikten sonra %20 düşüş yaşadı ama bu yılın başındaki fiyat ile karşılaştırıldığında fiyatın %60 düştüğünü görüyoruz. Bu sebeple lider kripto para biriminin değerinde herhangi bir büyük gerileme riskini azaltmak için küçük bir yüzde dağılımı önerildi.

PM stratejistleri Joyce Chang ve Amy Ho müşteriler yaptıkları bir açıklamada, “Çok varlıklı bir portföyde yatırımcılar, portföyün genel riske göre ayarlanmış getirilerinde herhangi bir verimlilik kazancı elde etmek için büyük olasılıkla kripto para birimlerine %1’lik kısım ayırabilirler.” ifadelerini kullandı.

Bu açıklama Paul Tudor Jones, Stan Druckenmiller, Tesla ve MicroStrategy tarafından Bitcoin‘e yapılan büyük yatırımların arkasından geliyor. Ayrıca açıklamada BNY Mellon’un müşterileri için Bitcoin ile ilgili planlarını yakın zamanda kamuoyu ile paylaştığına da değinildi.

 

“Kriptolar Yatırım Aracı Olarak Görülmeli”

JPMorgan analistleri, kripto varlıklarının yatırım aracı olarak görülmesi ve USD veya JPY gibi para birimlerini finanse etmemesi gerektiğini ekledi. Yorumlar, bu ayın başlarında yatırım bankasındaki diğer stratejistler tarafından yapılan ve “kripto varlıklarının hisse senetlerindeki büyük düşüşler için en zayıf koruma olarak sıralanmaya devam ettiğini” iddia edenlerle çelişiyor gibi görünüyor.

Öte yandan Ark Investment Management’tan Cathie Wood, 17 Şubat’ta CNBC’ye yaptığı açıklamada, tüm şirketlerin nakitlerinin %10’unu Bitcoin‘e yatırması durumunda varlığın fiyatının 200.000 doları bulabileceğini belirtmişti.

Bu Neden Önemli?

Eğer dünyadaki tüm yatırım varlıklarının %1’i kripto para birimlerine ayrılırsa bu çok büyük bir rakama tekabül ediyor. 2019 yılında bu rakam yaklaşık olarak 360 trilyon dolardı ve bunun %1 3,6 trilyon dolar yapıyor.

Günümüzde ise kripto para piyasasının toplam değeri 1,4 trilyon dolar bandında seyrediyor. Böyle bir yatırım yapılması halinde kripto para piyasa değeri 5 trilyon dolara ulaşabilir.

Facebook Comments