Saturday, April 20th, 2024

Tüm Zamanların En Büyük DeFi Saldırısında Hacker Varlıkların %1’ini İade Ediyor

Tüm Zamanların En Büyük DeFi Saldırısında Hacker Varlıkların %1'ini İade Ediyor

Geçtiğimiz gün yaşanan bir hack saldırısı ile birlikte bir hacker blockchain platformu Poly Network’ün sistemlerine sızarak yaklaşık 600 milyon dolar değerinde Binance Smart Chain (BSC), Ethereum (ETH) ve Polygon çaldı.

Hacker’lar Çalınan Varlıkları İade Ediyor

Yaşanan bu saldırı kripto para sektöründe gerçekleşen en büyük DeFi hack olayı olarak kayıtlara geçti. Yaşanan saldırı ile birlikte hacker’lar söz konusu blok zincirlerindeki varlıkları kendi cüzdanlarına aktardı.

Bu transferler, Ethereum, Binance Smart Chain (BSC) ve Polygon ağları üzerinden hacker’la ilişkili üç farklı cüzdan adreslerine gerçekleşti. Poly Network, Salı günü paylaştığı bir tweet ile yaşanan hack saldırısını doğruladı.

Saldırının ardından Poly Network, hacker’a hitaben yaptığı bir paylaşımla, siber suçluyu çalınan fonları iade etmeye çağırdı. Poly Network tarafından yapılan paylaşım şu şekilde:

“Hacklediğiniz para miktarı DeFi sektöründeki şu ana kadar çalınan en büyük miktar olarak kayıtlara geçti. Herhangi bir ülkedeki kolluk kuvvetleri bunu büyük bir ekonomik suç olarak görecek ve kısa süre içerisinde yakalanacaksınız.”

Poly Network’un bu çağrısının ardından Etherscan’dan gelen veriler, hacker’ın, 2 milyon dolarlık Shiba Inu (SHIB) ve 616.000 dolarlık Fei USD (FEI) tokenlerinin iade ettiğini gösteriyor. Öte yandan BscScan’den gelen veriler ise, hacker’ın 23.88 Binance-peg Bitcoin’i (BTCB) Poly Network’e iade ettiğini gösteriyor. İçeriğin kaleme alındığı an itibarıyla, iade edilen kripto para birimlerinin toplam değeri “1 milyon doların” biraz üzerinde.

İade Edilen Miktar Çalınan Miktarın %1’inden Daha Az

Hacker’ın cüzdan adresinden, şimdiye kadar üç işlemde gönderilen 1.010.100 ABD doları tutarında bir geri ödeme yapıldı. Yaşanan saldırının ardından hacker toplamda 4.6 milyon dolar değerinde kripto para birimini geri iade etti. Ancak iade edilen varlıkların toplam değeri Poly Network’ten çalınan yaklaşık 600 milyon dolar değerinde varlığın %1’inden daha az.

CoinTurk olarak daha önce de bildirdiğimiz üzere, Poly Network saldırısı bugüne kadarki en büyük merkezi olmayan finans (DeFi) saldırısı olarak kayıtlara geçti ve piyasa segmentindeki hırsızlıkların toplam değerini 2021 yılında 1,1 milyar doların üzerine çıkararak 2020’de yaşanan saldırıların neredeyse 10 katından fazla bir değere ulaştı.

Bununla birlikte 2020’nin ikinci yarısından bu yana DeFi, merkezi borsa korsanlığı olaylarındaki düşüşün ortasında kripto para hack saldırılarının büyük bir kısmını oluşturuyor.

Facebook Comments