Türk Lirası kademeli olarak değer kazanmaya aday! – Ekonomi Uzmanı

Küresel piyasalarda fırtına nihayet oturdu. ABD tahvil faizlerinin yükselmesi ile geçen hafta başlayan tedirginlik, Perşembe günü, hazine ihalelerinin bitmesi ve Başkan Biden’ın teşvik paketi açıklaması ile tahmin ettiğimiz üzere adeta ‘güneş’ yüzünü gösterdi.

Başkan Biden, dün 1,9 trilyon dolarlık bir teşvik paketi önerisinin ana hatlarını belirterek, ekonomiyi canlandırmak ve koronavirüsü kontrol altına almak için cesur adımlar ve yatırımlar yapılması gerektiğini söyledi.

Fed Başkanı Powell dün yaptığı açıklamada, ABD ekonomisinin enflasyon ve istihdam hedeflerinden hala uzak olduğunu, FED’in aylık tahvil alımlarını değiştirmeyi tartışmak için ise çok erken olduğunu söyledi. Basitçe FED faiz artırımı için henüz erken olduğunu, ultra gevşek para politikası devam etmesi gerektiğini söyledi. Basitçe: ‘Parti’ devam.

Dün teşvik paketi heyecanı ile hisse senedi piyasaları ılımlı tarafta kalmaya devam ederken, kripto paralar hafta başında yaşanan %20-40 arasındaki düşüşü neredeyse telafi etmeyi başardı. Kıymetli metaller ise, kripto paraların şaha kalktığı gün, iyimserliğe eşlik edemedi.

Doların küresel değerini gösteren sepet kurun (DXY) 90 seviyelerinde tıkanması ve daha aşağıya gidememesi, EUR/USD paritesinin iyimser havaya rağmen 1,2150 seviyelerinde kalmasına neden oldu. Kıymetli metallerin dünkü iyimserliğe eşlik edememesinin arka planını oluşturduğunu düşünüyoruz.

TCMB’nin her hafta Perşembe günü açıkladığı verilere göre, 8 Ocak ile biten haftada, yurtiçi yerleşik gerçek kişilerin döviz mevduatları 0,6 milyar dolar daha artarken, yurtdışı yerleşiklerin ise hisse senedi stoku 286 milyon dolar, tahvil portföyü ise 491 milyon dolar arttı. Kur düşerken masanın altın kuralı yine değişmemiş: Yabancı döviz satmış; yerli almış.

Daha basit bir anlatımla, Ayşe Teyze döviz biriktirmeye devam ederken (olumsuz), yabancıların TL varlıklara ilgisi, Kasım ayında ekonomi yönetiminde yaşanan kan değişimi sonrasına devam ediyor (olumlu).

Dün bültenimizde borsa cephesinde son 37 günde yaşanan %31 performansa yer vermis, piyasanın aşırı alım bölgesine geldiğini, yükselişin son demlerinin yaşandığını ve düzeltmenin elzem olduğunun altını çizerek adeta borsayı dün banka hisseleri önderliğinde aşağıya çektik. Bunu tamamen kar satışı olarak değerlendiriyouz. Henüz yön değişmedi, ama maçta uzatma anlarına yakınız.

USDTRY kurunda ise uzun süredir eleştirilsek de tahmin ettiğimiz aşağı yönlü süreç devam ediyor. Bültenlerimizde, 7,24 ve 6,85 seviyelerine doğru düşüş beklediğimiz defaatle yazdık. Yabancının TL ilgisinin de devam ettiği düşünülürse, aşağı yönlü seyrin kademeli bir şekilde süreceğini düşünüyoruz.

TL’ye yönelik uzun süredir devam eden olumlu tonumuzu, dün bülenimizde, ‘3 Siyah Karga’ teknik analizimize de dayandırarak, TL’nin %50 USD/TRY ve %50 EUR/TRY’den oluşan sepet kura göre değer kazanmasını beklediğimiz paylaşmıştık. USD/TRY kurunda 6,85 seviyesine doğru geri çekilme beklentimizin EUR/TRY karşılığı kabaca 8,60 seviyesine denk geliyor.

Küresel cephede aşılanma çalışmaları hızla devam etse de, virüsün hem yayılmaya hem de can almaya devam etmesi, izolasyon önlemlerinin daha da uzamasına neden olabilir.

TÜİK verilerine göre, 2020 yılında konut satışları bir önceki yıla göre %11,2 artarak 1,5 milyon oldu. Faiz oranlarında yılın son çeyreğinde yaşanan yükseliş ve beraberinde bankaların da kredi verme yönünde isteksiz olması, son aylarda satış performansında düşüş yaşandığını gösteriyor.

Teşvik paketi beklentisinin dün gece bitmesi ile, ABD borsaları da geceyi küçük çaplı düşüşler ile tamamladı. Haftanın son iş gününde, Asya borsalarının ve ABD vadeli endekslerinin günü temkinli bir şekilde karşıladıklarını görüyoruz. Kırmızılar biraz göz yoruyor.

Veri takviminde bugün içeride Aralık ayı bütçe dengesi ve TCMB beklenti anketi; dışarıda ise İngiltere sanayi üretimi; günün ikinci yarısında ise ABD’de ÜFE enflasyonu, perakende satışlar, kapasite kullanım oranı ve Michigan Üniversitesi tüketici güven endeksi takip edilebilir.

 

Kaynak: Iktisat Bank

The post Türk Lirası kademeli olarak değer kazanmaya aday! appeared first on ParaAnaliz.

Diğer Ekonomi Haberleri
Halka Arzlar Ertelenecek Mi

Bu yıl 6 ay içinde tamamlanan halka arzlar, geçtiğimiz yıl boyunca yapılmış halka arzlardan daha fazla olmasına rağmen, sırada bekleyen Devamı

Yeni Halka Arz Olan Boğaziçi Beton Haftayı Pozitif Kapattı

Halka arz fiyatı 3,50 TL ile 399 milyon TL büyüklüğünde gerçekleşen Boğaziçi Beton hisseleri haftayı pozitif seyirle kapattı. 26-27-28 Mayıs Devamı

Halka arz neler oluyor? İşbir Sentetik halka arz kararını erteledi !

İşbir Sentetik Dokuma Sanayi paylarının halka arzı ‘daha uygun bir dönem’ gerekçesiyle ertelendi. Halka arz neler oluyor? Halka arz neler oluyor? Devamı

İşbir Sentetik Halka Arzı Ertelendi

Borsa İstanbul’da işlem gören İşbir Holding’in iştiraki olan İşbir Sentetik’in halka arzının ertelendiği bugün yatırımcılara KAP üzerinden duyuruldu. Şirketin getçiğimiz Devamı

Meditera Tıbbi Malzeme Halka Arz Edecek

Sermaya Piyasası Kurulu’nun 17 Haziran tarihli bülteninde Meditera Tıbbi Malzeme Sanayi’nin halka arzını onayladığını duyurdu. Mevcut sermayesi 27.000.000 TL olan Devamı

Selva Gıda Halka Arz Talep Toplama Başladı

Borsa İstanbul’da işlem gören İttifak Holding’in iştiraki, Selva Gıda bugün itibari ile talep toplamaya başladı. Şirketin talep toplama süreci yarın Devamı

YEO Teknoloji Halka Arz Edecek

Yıl sonuna kadar halka arzı gerçekleşmesi beklenen YEO Teknoloji’nin halka arz detayları da açıklanmaya başladı. Halka arzın yılın ikinci yarısında Devamı

Yatırımcı Eski Halka Arzları Arıyor

Geçtiğimiz yıldan bugüne kadar gerçekleşen halka arzlarda Borsa İstanbul’daki yatırımcı sayısının katlanarak arttığı ve hatta rekorlar kırıldığı görülüyordu. Ancak son Devamı

Facebook Comments