Sunday, December 3rd, 2023

Türkiye F-35 programından çıkarıldı

ABD Savunma Bakanlığı’nın, Ankara’ya Türkiye’nin F-35 programından çıkarıldığını ilettiği bildirildi. Böylelikle ABD resmi olarak Türkiye’nin 5. nesil savaş uçağının geliştirilmesindeki ortaklığın bittiğini bildirdi.

Türkiye’nin de geliştirici olduğu F-35 geliştirilmesi uzun süre gündem olmuştu. Türkiye için üretilen F-35’ler Türkiye’ye verilmemişti. Ayrıca F-35 uçuşu için eğitim alan Türk pilotlar da yurda geri dönmüştü.

Rusya, imajını çizen Türk SİHA’sını hedefe koydu

Türkiye artık F-35 programı üyesi değil

F-35 için ilk anlaşmalar 2006’da imzalandı. Türkiye de 26 Ocak 2007’de ‘Ortak Mutabakat Zaptı’nı imzalayarak programa dahil olmuştu. Böylelikle Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) programın önemli yüklenicilerinden biri olmuştu.

Ancak yaşanan siyasi durumlar sonrasında Türkiye, F-35 Programı içinde üretilen uçakları alamadı. 2007’de imzalanan zapt feshedildi ve Türkiye’nin yer almadığı yeni zapt imzalandı. Böylelikle program Türkiye hariç 8 ortakla devam etti.

Türkiye programa katılarak 100 adet F-35A uçağı alımını taahhüt etti. 2018’de önce 4 uçağın, sonrasında 2 uçağın mülkiyeti Türkiye’ye verildi. Ancak Türkiye ve ABD arasında yaşanan S-400 krizi sonrasında 6 uçak Türkiye’ye transfer edilmedi ve ABD Hava Kuvvetleri tarafından satın alınması kararlaştırıldı.

Türkiye program kapsamında 1000’den fazla üretiyordu. Bu parçaların üretimi için Türk firmalar yerine başka tedarikçiler bulundu.

Programda Türkiye’yle birlikte ABD, İngiltere, Hollanda, Danimarka, Norveç, Kanada, İtalya ve Avustralya yer alıyordu.

Ayrıntılar geliyor…

The post Türkiye F-35 programından çıkarıldı appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments