Sunday, April 14th, 2024

Türkiye Fan Token Piyasası: Hangi Türk Kulüplerinin Fan Token’ı Var?

Kripto para ekosistemi geliştikçe farklı alanlarda da faaliyet göstermeye devam ediyor. Kripto para ekosistemi içinde yer alan ve günden güne büyüyen fan token piyasası da popüler kollardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Son olarak Fenerbahçe’nin kendi kripto para birimi piyasaya sürmesi ile Türkiye’deki fan token’lar da bir kez daha ilgi odağı haline geldi.

Peki, Türkiye’deki hangi spor kulüplerini fan token’ı var, fan token kullanıcılarına ne gibi avantajlar sunuyor, Türkiye’deki fan token’ların hangi kurumlarla anlaşması var, Türk fan token’larının fiyat gelişimleri nasıl?

Fan Token Nedir?

Fan token’lar, özellikle futbol kulüplerinin ve futbol taraftarlarının çift taraflı çıkar led ettikleri kripto para birimleri olarak nitelendirilebilir. Bu noktada sadece futbol kulüplerinin değil tüm spor dallarından farklı takımların da fan token’ları olduğunu belirtmek gerekiyor.

Fan token’lar sayesinde son zamanlarda finansal açıdan zor dönemlerde geçirdikleri bilinen spor kulüpleri, ekstra bir gelir kaynağı elde etmiş oluyor. Ayrıca fan token’lar ile kulüpler, herhangi bir banka, finansal kurum ya da kuruluş ile zorlu süreçler yaşamadan dakikalar içinde yüklü miktarda fon toplayabiliyor.

Bunun yanında fan token sahibi olan taraftarlar ise spor kulübü ile daha fazla etkileşime girme, alınacak bazı kararlarda söz hakkı sahibi olma, özel turlara katılma ve sporcular ile daha yakından iletişim kurma gibi pek çok avantajı elde etmiş oluyor.

Tüm bu avantajları göz önünde bulunduran ve çağın gerisinde kalmak istemeyen spor kulüplerinin fan token çıkardığı ya da fan token çıkarmakla ilgilendiği ifade edilebilir. Tüm dünya ile birlikte ülkemizde de günden güne hız kazanan fan token piyasasında pek çok yerli ve yabancı kulüp yer almaya başladı bile.

Dünyada Fan Token Piyasası

Dünya üzerinde büyük üne sahip pek çok spor kulübünün fan token’ı bulunuyor. Bunlar arasında; Paris Saint Germain, FC Barcelona, Atlético Madrid, Juventus, AC Milan, AS Roma, Professional Fighters League ve Aston Martin Cognizant gibi dev isimler yer alıyor.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi aslında spor kulüpleri fan token’lar aracılığı ile ciddi bir yeni gelir kaynağı oluşturuyor. Ayrıca taraftarlar da hem bir yandan kulübe destek olurken bir yandan da çeşitli avantajlar elde ediyor.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç yaptığı son açıklamalarda bu durumu, “Bu dünyada isteyen taraftarlar kulüplerine maddi katkı sağlarken kendi yarınlarına da katkı sağlama olanağı yakalıyorlar. Yani diğer bir deyişle çift yönlü bir ilişki. Biz kulüpler hep taraftarlarımıza diyoruz ki forma alın, komine alın, bilet alın, YouTube’a girin. İlk defa çift taraflı bir fırsat sağlayabileceğimiz bizim de bize destek olanlara yarınlar adına imkan sunabileceğimiz bir oluşum içindeyiz.” sözleri ile açıklıyor.

Dolayısıyla birçok uzman isim fan token piyasasının büyümeye devam edeceğini ve dolayısıyla fan token’ların da fiyatlarına bu büyümenin yansıyacağını düşünüyor.

Türk Fan Token Piyasası

Tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de fan token ekosistemi günden güne büyüyor ve gelişiyor. Türkiye’nin önemli spor kulüplerinden Galatasaray, Göztepe Spor, Karşıyaka, Eskişehirspor, İstanbul Başakşehir ve Trabzonspor gibi kulüplerin fan token’ları bulunuyor.

Peki, bu fan token’ların işbirliği içinde oldukları şirket hangisi, satışa çıktıları fiyatlar ile güncel fiyatları arasında nasıl bir fark bulunuyor? Bu soruların yanıtlarını sizler için aşağıdaki tabloda bir araya getirdik:

Bu listede güncel fiyatı olmayan Denizlispor Token (DNZ), 18.08.2021, Bursaspor Token (TMSH) 29.08.2021 ve Fenerbahçe Fan Token (FB) 13.08.2021 tarihlerinde borsalarda listelenmeye başlayacak.

Facebook Comments