Monday, January 30th, 2023

Türkiye Kripto Para Kullanımında Dünyada 4. Sırada!

Dünya Ekonomik Forumu’nun  (World Economic Forum) düzenlediği bir ankette, en büyük 74 ekonomide nüfusa oranla kripto para kullanımı verileri açıklandı. WEF’in düzenlemiş olduğu anket Statista tarafından gerçekleştirildi ve Küresel Tüketici Anketi’ne göre Afrika’da kriptolara karşı artan bir ilgi olduğu görülüyor. Buna ek olarak Türkiye kripto para kullanımı konusunda Avrupa’da 1., dünyada 4. sırada yer alıyor.

Türk Kullanıcıların İlgisi Çok Büyük

Anket sonuçlarına göre Türklerin %16’sı kripto para birimlerini kullanıyor. Bu oranla Türkiye, Avrupa’da en çok kripto para kullanan ülke konumuna yerleşirken 74 ülke içinde 4. sırada yer aldı.

Dünyada yüzde 33’lük oranla Nijerya birinci sırada yer alırken, Vietnam yüzde 21 ile ikinci ve Filipinler yüzde 20 ile üçüncü sırada yer aldı.

Yapılan açıklamalara göre kripto para birimleri özellikle Y kuşağının ilgisini çekiyor ve dolayısıyla genç nüfusun yüksek olduğu ülkelerde kullanım oranının yüksek olduğu görülüyor. Yine anketten elde edilen veriler göre, Avrupa’nın kripto para ilgisi oldukça düşük bir oranda bulunuyor.

Dünyada Durum Ne?

Yapılan açıklamalarda kripto para birimlerine Afrika ve Asya ülkelerinde yoğun ilgi olduğu ve bu yoğun ilginin benzerinin Latin Amerika ülkelerinden de geldiği ifade ediliyor.

Buna ek olarak Orta Avrupa ve Britanya ülkeleri kripto paralara çok az ilgi gösterirken Avrupa’da Türkiye’den sonra yüzde 11 ile Yunanistan ve İsviçre’nin en çok ilgi gösteren ülkeler olduğu belirtiliyor.

WEF’in düzenlediği ankete göre dünyada en az kripto para kullanımı ise yüzde 3 ile Japonya ve Danimarka’da bulunuyor.

Facebook Comments