Friday, February 23rd, 2024

Türkiye mali destekte sınıfta kaldı

DİSK Araştırma Merkezi’nin (DİSK-AR) yeni “Dünyada ve Türkiye’de Covid-19’un Sosyal ve Ekonomik Etkileri ile Mücadeleye Ayrılan Kaynaklar” raporu, AKP iktidarının önceliğinin küresel Covid-19 salgınında da emekçiler olmadığını ortaya koydu. Cumhuriyet Gazetesi’nde yer alan haberin detayları burada:

 

BİNDE 1’DE KALDI

 

– Geçen yıl Covid-19 sürecinde dünya genelinde devletler toplam 7.8 trilyon dolar destek harcaması yaptı. Zengin ülkeler yurttaşlarına gayrisafi yurtiçi hasılalarının yüzde 12.7’si kadar nakit harcama ve gelir desteği verirken bu oran, orta gelirli ülkelerde yüzde 3.6, yoksul ülkelerde yüzde 1.6 oldu. Bu oran Türkiye’de yüzde 1.1.

 

– Böylece Türkiye, sağlık harcamaları dahil 7.6 milyar dolarla dünyada en az nakit desteği ayıran iki ülkeden biri olarak kayıtlara geçti. Ayrıca Türkiye’nin yaptığı harcama, 7.8 trilyon dolarlık küresel gelir desteği ve nakit harcamanın içinde sadece binde 1’de kaldı.

 

– Yine dünya genelinde nakit harcamaların toplam ekonomik ve parasal desteklere oranına bakıldığında yüzde 90 ile Avustralya, yüzde 88 ile Yeni Zelanda ve yüzde 87 ile ABD ilk sıralarda yer aldı. Türkiye’de bu oran yüzde 11’de kaldı. Türkiye’deki toplam ekonomik desteklerin yüzde 89’u işletmelere, şirketlere ve bankalara (sermayeye) sağlanan kolaylıklar ve destekler oldu.

 

BAĞIŞ İSTEYEN AZ

– Ayrıca Türkiye’deki nakit desteğin aslan payı bütçeden değil, işsizlik sigortası fonundan karşılandı. Toplam 42.8 milyar TL’lik nakit transferin 35 milyar TL’si işsizlik sigortası fonundan alındı.

 

– Salgında Türkiye dışında bağış kampanyası başlatan ülkeler Irak, Lübnan, Sri Lanka, Güney Afrika ve Senegal oldu.

 

 

Mali Destek cimriliğinin sonuçları

 

Çetin Ünsalan:  TESKOMB kefaletiyle esnafa pandemide destek diye sunulan ve esnafı daha da batırmaya neden olan 13 milyar TL’lik kredi haziran ayına ertelendi. Özel bankalardan alınanların ne olacağı konusunda ise kimsenin bir fikri yok. Bu aslında kimsenin cebine para koymadan, borcunu yeniden kredilendirip kredi vermek anlamına geliyor. Daha açık bir ifadeyle borca batmış ve terminolojik olarak konkordato görünümü veren insanları, daha çok batırmaktan başka bir işe yaramayacak.

 

 

 

Yoksulluk arttı: Genel-İş Sendikası’nın raporuna göre, Avrupa’da gelir eşitsizliğinin en çok olduğu ülke Türkiye…Yoksul sayısının 2 yılda yüzde 8 nokta 4 arttığı vurgulanan araştırmada, her 10 kişiden 7’sinin borçlu olduğu ifade ediliyor…

 

Borçlu ve yoksul sayısı günden güne artıyor…

 

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonuna bağlı Genel-İş Sendikası’nın “Türkiye’de Gelir Eşitsizliği ve Yoksulluk” raporuna göre vatandaş bir yılda bin 500 dolar fakirleşti…

 

 

Bankalar zoru duruma düşüyor:  Ağbal, salgının bankaların aktif kalitesindeki olumsuz etkilerinin ise sınırlı kalabileceğini söyledi. Ağbal Reuters söyleşide, “2019 sonunda yüzde 5,4 olan tahsili gecikmiş alacak (TGA) oranı, büyük ölçüde kredi genişlemesi ve TGA sınıflama sürelerinin uzatılması sonucu mevcut durumda yüzde 4, 1’e geriledi. Yakın izlemedeki kredilerin toplam kredilere oranı da 2019 yılsonundaki yüzde 11,1 seviyesinden 2020 sonu itibarıyla yüzde 10,3’e geldi. Salgının bankaların aktif kalitesindeki olumsuz etkilerinin göreceli olarak sınırlı kalabilir” dedi.

 

 

 

Bütçe açıkları yine de genişliyor:  Dr Ali Orhan Yalçınkaya Ocak nakit bütçe açığı şunları yazdı:   2021 yılı Ocak ayında Hazine nakit bütçesi 26.1 milyar TL açık verdi. Geçtiğimiz yılın aynı ayında nakit bütçe 22.7 milyar TL fazla vermişti. Böylece bir önceki ay 181.8 milyar TL olan 12 aylık birikimli nakit bütçe dengesi 230.6 milyar TL açığa yükseldi.

 

Kapanan dükkanlar, artan yoksulluk ve yüksek faiz | Kerim Rota

 

 

Nakit Dengesi Bütçenin Yıla Yüksek Bir Açıkla Başlayacağını Söylüyor

 

Çetin Ünsalan: İp yerine yılan atıyorlar

 

Derin Yoksulluk Ağı Türkiye’nin işsizlerini yazdı

The post Türkiye mali destekte sınıfta kaldı appeared first on ParaAnaliz.

Facebook Comments