Saturday, September 23rd, 2023

Türkiye Merkez Bankası Dijital Para Birimi: Altyapı 2021 Sonuna Kadar Hazır!

Tüm dünya ile birlikte kripto para birimleri ülkemizde de son dönemlerde sıklıkla gündem konusu haline gelmeye başladı. Önce Hazine ve Maliye Bakanlığı kripto para birimleri ile ilgili açıklamalar yaptı ve ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dijital para birimlerine değindi.

Yeni Reform Paketi ve Dijital Para

Erdoğan 12 Mart’ta yeni ekonomi reform paketini canlı yayında açıkladı. Bu açıklamalar sırasında Erdoğan dijital para birimleri ile ilgili olarak, “Dijital paranın teknolojik ve hukuki altyapısını oluşturacak adımlar atıyoruz.” sözlerini kullandı.

Bu açıklamaların ardından paylaşılan “Ekonomi Reform Takvimi” adlı rapora göre de Merkez Bankası dijital para biriminin (CBDC) ekonomik, teknolojik ve hukuki alt yapısı 2021 yılı sonuna kadar oluşturulmuş olacak.

Raporda yapılan açıklamalara göre merkez bankası dijital para biriminin oluşturulmasında sorumlu kuruluş Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası olacak ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi de altyapının hazırlanmasında görevli olacak.

Türkiye ve Kripto Paralar

Türkiye, kripto para birimlerine en çok ilgi gösteren ülkeler arasında yer alıyor. Özellikle geçtiğimiz hafta sonu Merkez Bankası Başkanı’nın ani bir karar ile görevden alınması ve bu sebeple TL’nin değer kaybetmesi sonrasında ilgide çok büyük bir artış oldu.

Google Trends’den elde edilen verilere göre doların yükselmesinin ardından “Bitcoin” aramalarında sadece 24 saatte %500’ün üzerinde artış yaşandı. Dolayısıyla tüm dünya ile birlikte Türklerin de değer kayıplarına karşı kripto para birimlerine yöneldikleri düşünülüyor.

Facebook Comments