Wednesday, October 4th, 2023

Türkiye’de İşin Rengi Değişti: Kripto Yasaklarına Karşı Davalar Açılıyor!

6 Nisan tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayınlanan yönetmelik Türk kripto para ekosistemine deyim yerindeyse bomba gibi düştü. “Ödemelerde Kripto Varlıklarının Kullanılmamasına Dair Yönetmelik” adı taşıyan belge ile ülkemizde kripto para birimleri düzenlemeleri konusunda ilk adım atılmış oldu.

Yönetmelik Neden Önemli

Öncelikle bu yönetmelik yasakçı bir tavır sergiliyor olsa da kripto para birimlerinin ilk kez yasal bir belgede geçmesi ve aslında tanınması anlamına geliyor. Dolayısıyla türkiye artık kripto para birimlerinin varlığını kabul ediyor ancak görünüşe göre atılan ilk adımın çeşitli engeller konması şeklinde olması gerektiğine karar verilmiş.

Bu yönetmelik ile birlikte artık Türkiye’de “Bitcoin ile ev satın aldı, kripto para ile araba sattı” gibi haberleri göremeyeceğiz. Ayrıca elektronik para kuruluşlarının ve ödeme kuruluşlarının kripto para birimleri ile ilgili fon aktarımı yapması da yasaklandı.

30 Nisan’da yürürlüğe girecek yönetmeliğin yayınlanması ile Türk kripto para girişimcileri ve kullanıcılar büyük tepkiler gösterdi. Örneğin; DigiliraPay kurucu Serkan Bayar öncelikle, “Bunca emek, kan, ter, gözyaşı… Tüm ekibimin çabası ve dünyanın en iyi blok zincir ödeme geçidini yapabilmek için vazgeçtikleri kariyerleri. Tabii ki yılmayacağız, vazgeçmeyeceğiz! Burada yapamazsak yapabileceğimiz yerlerde işimizi hakkıyla yapacağız.” açıklamasını yaptı ve ardından iptal davası açtıklarını dile getirdi.

Türkiye’de İşin Rengi Değişti

CryptoWomen Turkey ve GlobalB Law kurucusu olan ve Türk kripto para sektörünün tanınan isimlerinden Sima Baktaş da Twitter üzerinden yaptığı açıklamalar ile alınan kararı eleştirdi. Baktaş paylaştığı bir harita ile Türkiye’de işlerin renginin değiştiğini gözler önüne sermiş oldu

Baktaş’ın paylaştığı haritaya göre Bolivya, İzlanda ve Çin kripto para birimlerini tamamen yasaklayan ülkeler arasında yer alırken Rusya, Polonya ve Kanada kripto para birimlerinin serbest olduğu ülkeler arasında yer alıyor.

Bunlara ek olarak Türkiye, Hindistan ve Malezya gibi ülkeler ile kripto para birimlerine kısıtlamalar getiren ülkeler konumunda yer alıyor. Dolayısıyla Baktaşın da değindiği gibi Türkiye şu anda kripto para birimleri konusunda 3. dünya ülkeleri ile aynı kategoride yer alıyor.

Ayrıca bu noktada Baktaşın da Bayar gibi bir iptal davası sürecine gidildiğini açıkladığını belirtmek gerekiyor. Konuyla ilgili olarak Baktaş, “Kurucu ortağı olduğum GlobalB A.Ş olarak kripto para ile kayıt aldığımız ve gelecek iş planımızda kripto para ile ödeme iş modelimiz olmasından dolayı, Merkez Bankası’nın kripto para ödemelerini yasaklayan yönetmeliğine karşı  İPTAL DAVASI açıyoruz.” açıklamasını paylaştı.

Facebook Comments