Saturday, July 2nd, 2022

Türkiye’nin FinTek Fabrikası: Finartz

Büyük ölçekli e-ticaret siteleri için ödeme sistemleri altyapıları, güvenli ödeme doğrulama altyapıları, ödeme kuruluşu ve e-para altyapıları, kapalı/açık devre dijital cüzdan altyapıları konularında ürünler ve çözümler geliştiren Finartz, Ar-Ge çalışmalarına da aralıksız devam ediyor.

2016 yılında Cihan Demir, Hüseyin Ergün ve Bora Gönül tarafından YTÜ Yıldız Teknopark’ta bir yazılım girişimi olarak kurulan Finartz, geliştirdiği inovatif çözümlerle kısa sürede hızla büyüyerek bugün 100’den fazla mühendisten oluşan büyük bir yapıya kavuştu.

Deloitte tarafından bu yıl Türkiye’nin en hızlı büyüyen FinTek şirketi seçilen Finartz, yeni nesil finansal teknolojiler alanında farklı ürün ve servislere imza atıyor.

YTÜ Yıldız Teknopark girişimi olmanın olanaklarını da kullanarak hızla gelişen Finartz, ürün ve hizmetlerini 3 marka altında müşterilerine sunuyor.

SaaS ürün lisansı, kaynak kod ürün lisansı ve anahtar teslim proje bedeli olmak üzere 3 farklı gelir modeline sahip olan Finartz’ın hedefi öncelikle Türkiye’nin en büyük FinTek Fabrikası (Fintech Factory) olabilmek. Yurt dışına açılmayı da hedefleyen girişim, ABD, Doğu Avrupa, Batı Afrika, Arap Yarımadası gibi pazarlara FinTek ihracatı yapmayı planlıyor.

Türkiye’nin en büyük FinTek fabrikası olmaya hazırlandıklarını ifade eden Finartz CEO’su Cihan Demir, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu;

“Finartz olarak ürün ve servislerimizi uzmanlık alanlarına göre ayırarak farklı dikeylere çıkıyoruz. Bu ürün aileleri arasına şu an Ar-Ge sürecinde olduğumuz yeni çözümleri de ekleyerek ilerlemeye devam ediyoruz. Özellikle Payartz tarafında e-para ve ödeme kuruluşu olmak isteyen şirketler için veya hali hazırda bu lisanslara sahip şirketler için sektör standartlarında uçtan uca yazılım altyapıları sunuyoruz. Sandbox’lar (Düzenleyici deney alanı) ile bu ürünleri bütün yazılım geliştiricilerin kullanımına kısa sürede açıyoruz.”

Finartz’ın markaları; Secureartz, Payartz ve FinartzConnect

Secureartz, ödeme güvenliği alanında global güvenlik sertifikalı ürünlerle ödeme esnasında kullanıcıyı doğrulama çözümlerine detaylı bir şekilde yer veriyor.

Finartz’ın bir başka markası Payartz, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na bağlı 6493 yasasının gereksinimlerine uygun olarak şirketlerin e-para kuruluşu veya ödeme kuruluşu olabilmek için ihtiyaç duyabilecekleri uçtan uca yazılım altyapıları çözümü sunuyor.

FinartzConnect ise FinTek’ler ve büyük ölçekli e-ticaret şirketleri için hem ödeme hem de ödeme öncesi ve sonrası süreç operasyonlarında şirketlere özel (custom) proje geliştirme servislerini barındırıyor.

Türkiye’nin FinTek Fabrikası: Finartz – Türk İnternet.

Facebook Comments