Friday, February 3rd, 2023

Türklerin Kripto Paralara İlgisi Artıyor: 24 Saatlik Hacimler Rekor Kırıyor!

Bitcoin ve kripto para birimleri tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük ilgi görüyor. Özellikle son zamanlarda artan fiyatlar ile hem 24 saatlik işlem hacimlerinde hem toplam piyasa hacimlerinde büyük artışlar olduğunu ifade edebiliriz.

Türk Kripto Para Borsaları

Şu anda dünyada tüm kripto para piyasası değeri 1,5 trilyon dolar değerine ulaşmış durumda. Türkiye’de ise 24 saatlik işlem hacminin 14 milyar Türk Lirası’na yaklaştığı görülüyor. Dolar bazında ise yaklaşık olarak 2 milyar USD’lik işlem hacmi olduğu ifade edilebilir. Türkiye’deki kripto para piyasası 24 saatlik işlem hacminin güncel rakamlarla 13.625.914.010 TRY olduğunu dile getirebiliriz.

Bu hacmin 7.356.009.230 TRY ile en büyük oranın BTCTurk’te olduğu görülüyor. Bununla birlikte BTCTurk’teki toplam Bitcoin hacminin ise 481.309.397 TRY olduğunu ifade edebiliriz. BTCTurk’ü toplam borsa hacmi açısından 3.285.486.246 TRY ile Paribu, 1.299.595.984 TRY ile Bitexen ve 658.422.590 TRY ile VeBitcoin takip ediyor.

Türkiye’de İlgi Büyük

Türk kripto para piyasasının önemli isimlerinden Cemil Şinasi Türün de Twitter’dan yaptığı açıklama ile bu konuya değindi ve “Şu aralar Türkiye’de günde 1 milyar dolara yakın kripto alım-satımı oluyor. BİSt (İstanbul Borsası) kaç gün görmüştür acaba günde 1B USD işlem?” sözlerini kullandı.

Türkiye aslında sadece son zamanlarda değil yaklaşık olarak 3-4 yıldır kripto paralara büyük ilgi gösteriyor. Tüm dünyada da olduğu gibi Bitcoin ve kripto para birimleri ülkemizde de enflasyondan koruma aracı olarak değerlendiriliyor. Tabii ki son yükseliş hareketleri ile 24 saatlik işlem hacimlerinde artışlar oldu. Ancak Türk yatırımcılar kripto para birimlerini sadece bu artışlardan para kazanmak için kullanmıyor.

Yukarıda da belirtildiği gibi TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesi ile yatırımcılar hem enflasyon korunmak için hem de varlıklarının değerini korumak için kripto paraları tercih ediyor.

Bununla birlikte Türk kripto para kullanıcılarının sadece Türk borsalarında değil Binance, Coinbase, OKEx gibi yurtdışı borsalarında da işlem yaptığı göz önüne alındığında aslında işlem hacimlerinin daha yüksek olduğu düşünülebilir.

Facebook Comments