Wednesday, October 4th, 2023

“Tusunamik Çöküş Geliyor” Altın Fiyatı Bu Seviyeleri Görebilir!

Altın fiyatı, 1.700 doların altına geriledi ve değerli metalin ABD’nin uzun vadeli gerçek getirilerine daha fazla hassasiyet gösterdiğini ortaya koydu. Capital Economics’teki stratejistler, ABD’nin reel getiri eğrisi dikleştikçe değerli metalin daha da düşmesini bekliyor. Benzer bir düşüş tahmini FICC kıdemli teknik analisti Axel Rudolph’dan da geldi. İşte altın’da beklenen korkutan seviyeler…

Capital Economics stratejistleri: Altın için 2021 sonu tahminimiz 1.600 dolar
Capital Economics’teki stratejistler, ABD’nin reel getiri eğrisi dikleştikçe değerli metalin daha da düşmesini bekliyor. Capital Economics stratejistleri konuya yönelik şunları söylüyor:

KISA VADELİ REEL GETİRİLER, FOMC’NİN PARA POLİTİKASININ HENÜZ UZUN SÜRE GEVŞEK KALACAĞINA DAİR TEKRARLANAN SİNYALLERİNİN ORTASINDA DÜŞTÜ. BUNA KARŞILIK YATIRIMCILAR, DİĞER TARAFTAN ENFLASYONU TEKRAR KOMİTE HEDEFİNE DOĞRU AŞAĞI ÇEKMEK İÇİN GEREKENDEN DAHA SIKI BİR POLİTİKA OLACAĞINI VARSAYDIĞINDAN, UZUN VADELİ REEL GETİRİLER YÜKSELDİ. REEL GETİRİ EĞRİSİNİN BU DÖNÜŞÜNE, ALTIN’IN DÜŞMESİ EŞLİK ETTİ. BEKLENTİMİZ, ABD REEL GETİRİ EĞRİSİNİN DİKLEŞMEYE DEVAM EDECEĞİ YÖNÜNDE. NİTEKİM, ŞİMDİ İLE BU YILIN SONU ARASINDA 10 YILLIK KONVANSİYONEL HAZİNE TAHVİLLERİNİN NOMİNAL GETİRİSİNDE TAHMİN ETTİĞİMİZ YAKLAŞIK 50 BAZ PUANLIK ARTIŞIN ÇOĞUNUN DAHA YÜKSEK BİR REEL GETİRİDEN KAYNAKLANACAĞINDAN ŞÜPHELENİYORUZ. BUNUN ALTIN FİYATI ÜZERİNDE DAHA FAZLA BASKI OLUŞTURMASINI BEKLİYORUZ. BU ARADA ABD BORSASININ GÜÇLÜ KALACAĞINA DAİR GÖRÜŞÜMÜZ GÖZ ÖNÜNE ALINDIĞINDA, UÇUŞTAN GÜVENLİĞE HERHANGİ BİR DENGELEME ARTIŞI SAĞLAYACAĞINDAN ŞÜPHELİYİZ. SARI METALİN FİYATI İÇİN 2021 SONU TAHMİNİMİZ 1.600 DOLAR/ONS.

FICC kıdemli teknik analisti: Altın fiyatı 1.557,29 doları görülebilir!
FICC kıdemli teknik analisti Axel Rudolph’a göre, XAU/USD Mart ayının en düşük seviyesi olan 1.676,80 dolara düşerken altın baskı altında kalıyor. Axel Rudolph konuya yönelik şunları söylüyor:

ALTIN DÜŞMEYE DEVAM EDİYOR VE ŞU ANDA MART AYI BAŞININ EN DÜŞÜK SEVİYESİ 1.676,80 DOLAR İLE FLÖRT EDİYOR. BU DÜŞÜŞ, 2018-2021’İN %50 GERİ KAZANIMININ 1.616,18 DOLARA DÜŞMESİNE NEDEN OLACAK. BUNUN ALTINDA, 1.557,29 DOLAR GÖRÜLEBİLİR. ALTIN, 1.730,57 DOLARDA 2021 DİRENÇ ÇİZGİSİNİN ALTINDA KALIRKEN, ACİL AŞAĞI YÖNLÜ BASKI OYUNDA… ALTIN FİYATI KASIM AYININ DÜŞÜĞÜ, MART ORTASI EN YÜKSEK SEVİYE VE 55 GÜNLÜK HAREKETLİ ORTALAMADA 1.755,76 DOLAR/1.774,77 DOLAR SEVİYESİNDE KALIRKEN GENEL OLARAK AŞAĞI YÖNLÜ BASKI HİSSEDİLECEK.

“Tusunamik Çöküş Geliyor” Altın Fiyatı Bu Seviyeleri Görebilir!

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir