Saturday, January 28th, 2023

Twitter CEO’su Bitcoin (BTC) Tutkusunun Nedenini Açıkladı

Twitter CEO’su Jack Dorsey yaptığı son açıklamalar ile hem Donald Trump’ın hesabının Twitter’da engellenmiş olmasına hem de Bitcoin’in merkezsizlik özelliğine değindi.

Trump’ın Twitter’da Engellenmesi

Twitter, Trump’ın paylaşımlarının şiddetinin oranını arttıracağı gerekçesi ile eski ABD başkanının hesabını geçen hafta kapattı. Dorsey ise konuyla ilgili bugün yaptığı açıklamalarda, “Bunun Twitter için doğru karar olduğuna inanıyorum. Bizi, tüm eylemlerimizi kamu güvenliğine odaklamaya zorlayan olağanüstü ve savunulamaz bir durumla karşı karşıya kaldık. Çevrimiçi konuşmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan çevrimdışı zarar açıkça gerçektir ve her şeyden önce politikamızı ve yaptırımımızı yönlendiren şeydir.” ifadelerini kullandı.

Bazı kesimleri Twitter’ın attığı bu adımın tehlikeli bir emsal teşkil ettiğini, çünkü özgürlüğün engellendiğini ifade etti. Ancak Dorsey Twitter’ın şeffaflık üzerinde daha fazla çalıştığını ve tüm bunların özgür ve açık bir küresel internete zarar vermeyeceğini dile getirdi.

Bitcoin İle İlgili Açıklamalar

Hemen bu açıklamaların ardından Dorsey Bitcoin ile ilgili açıklamalarda da bulundu. Bitcoin’e olan ilgisinin temelde merkezsizlikten kaynaklandığını dile getiren CEO, “Bitcoin’e bu kadar tutkumun olmasının nedeni büyük ölçüde gösterdiği modelden kaynaklanıyor: Herhangi bir kişi veya varlık tarafından kontrol edilmeyen veya etkilenmeyen temel bir internet teknolojisi” ifadelerini kullandı.

Tüm bunlar Twitter’ın siyasi paylaşımlar üzerindeki etkisiyle çelişiyor gibi görünse de Dorsey şirketin, “sosyal medya için açık merkezsiz bir standart” oluşturmaya çalışan Blue Sky girişimi aracılığıyla farklılıkları uzlaştırmaya çalıştığını öne sürdü.

Bitcoin İlgisi

Ortaya çıkan son verilerde, Bitcoin’in Twitter üzerindeki son 7 günlük etkinlik oranının 2017 yılındaki rekor seviyelerinin bile üzerine çıkmak üzere olduğu belirtildi. Twitter’da Bitcoin’in popülerlik oranının fiyat ile doğru orantılı olduğu görülüyor. 2017 yılındaki boğa koşusu ve 2019 yılında fiyat 14.000 dolar olduğu dönemde de benzer artışlar yaşanmıştı.

Facebook Comments