Monday, February 26th, 2024

Twitter CEO’su İlk Tweet’i NFT Olarak Satışa Çıkardı!

Son zamanlarda non-fungible token’lar kripto para ekosisteminde oldukça popülerler. Türkçe’ye “değiştirilemez token’lar” olarak çevirebileceğimiz non-fungible token’lar, fiziksel dünyadaki koleksiyon parçalarının dijitalleştirilmiş hali olarak tanımlanabilir.

Non-fungible token’lar (NFT) ile ilgili son hamlenin ise Twitter CEO’sundan geldiği görülüyor.

İlk Tweet NFT Oluyor

Sosyal medya platformundaki ilk tweetin de sahibi olan Twitter CEO’su Jack Dorsey, bunu bir non-fungible token (NFT) olarak açık artırmaya çıkarıyor. Yapılan açıklamalara göre Dorsey dün, 21 Mart 2006 tarihli tweet’i Valuables platformu üzerinden satışa sundu.

Şu ana kadar ilk tweet’in NFT’si için çok fazla teklif verildiği ve en yüksek teklifin 88.888.888 dolar olduğu ifade ediliyor. Ancak NFT’nin satışı Dorsey herhangi bir teklifi kabul ettiğinde bitecek.

Bunlara ek olarak Valuables web sitesi konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Tweet’in kendisi Twitter’da yayınlanmaya devam edecek. Satın aldığınız şey, yaratıcı tarafından imzalanıp doğrulandığı için benzersiz bir dijital tweet sertifikasıdır.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca kullanıcılar, işlemin gerçekleşeceği Ethereum Blockchain’in yerel token’ı olan Ethereum (ETH) ile de ürüne teklif verebilir.

NFT’lerin Popülaritesi

NFT’Yi bir eşi daha olmayan token olarak tanımlamak doğru olacaktır. Dolayısıyla non-fungible token‘lar birbirlerinin yerine geçemeyecek şekilde ve farklı farklı değerlerde üretilirler. Yani, tam olarak koleksiyon parçalarının dijitalleşmiş halleri olarak nitlendirilebilirler.

NFT’ler son zamanlarda oldukça popüler hale geldiler ve bunun son büyük örneğini de NBA Top Shot ile gördük. NBA Top Shot ile çeşitli paketler satışa sunuluyor ve bu paketlerde NBA oyuncularının özel anlarını konu alan bir dizi NFT bulunuyor. Dün yapılan etkinlik büyük bir ilgi ile karşılandı ve NFT’lerin günden güne daha popüler hale geldiğini bir kez daha kanıtlamış oldu.

Facebook Comments