Tuesday, November 28th, 2023

Ülkenin Bütün Elektriği Kesildi, Bitcoin (BTC) İşlemleri Tam Anlamıyla Sıfırlandı

1986 yılında darbe ile yönetimi ele geçiren Uganda Başkanı Yoweri Museveni, oldukça tepki çeken bir olaya imza attı. Seçimleri kaybetme korkusu nedeniyle altıncı dönem öncesinde ülkenin bütün internetini kesen ve sosyal medyaya erişimini kapatan Museveni, aynı zamanda muhalif lider Bobi Wine’ın da tutuklanmasını sağladı.

VPN’e Karşı Bütün İnternet Kesildi

Covid-19 ile ilgili önlemleri kullanarak muhalefetin protestolarını durduran Museveni, sosyal medyaya erişimin de önünü keserek sosyal medya üzerinden örgütlenilmesini engellemeye çalıştı. Uganda içerisindeki vatandaşlar ise VPN kullanmaya başlayarak bunun önüne geçti. Uganda Başkanı VPN hamlesinden sonra 13 Ocak tarihinde bütün interneti belirsiz bir süre boyunca kesti. İnternet hizmeti sağlayıcılar ikinci bir emre kadar bütün ağ kapılarını kapattı.

uganda internet

Kyle Spencer tarafından ortaya çıkartılan gönderide de internetin kesilme talimatının geldiği görülebilmekte. Uganda’nın yerel internet hizmetlerinin %95’inin tek bir günde kesildiği görülmekte. Bu durum genel olarak sosyal medyaya sansür uygulamaya yönelik olsa da Bitcoin yatırımcıları da bundan etkilendi.

Uganda’daki Bitcoin İşlemleri Tamamen Durdu

Uganda içerisindeki kripto para piyasası nispeten küçük olsa da bir anda bütün alım satımların durdurulması büyük bir risk yaratıyor. Eşler arası piyasalarda günlük 5.000 ila 15.000 dolar arasında ticari hacme sahip olan Uganda, 13 Ocak tarihinden itibaren tek bir işlem bile yapmadı.

Paxful ve LocalBitcoins gibi eşler arası alım satım hizmeti sunan platformların hacmine bakıldığında Uganda’daki hacmin tam anlamıyla durduğu görülüyor. Lider kripto para birimi Bitcoin devrimsel bir teknoloji olarak görülse de işlemler için çoğunlukla internet olması gerekmekte. Bu da otoriter rejime sahip ülkelerdeki BTC yatırımcılarının her zaman risk altında olduğuna işaret ediyor.

uganda

Elon Musk ve Jeff Bezos gibi isimlerin evrensel bedava internet çalışmalarının ise tam olarak bu örneğe bakılarak Bitcoin yatırımcıları ve ekosistemi için inanılmaz fayda sağlayacağı söylenebilir.

Facebook Comments