Saturday, February 24th, 2024

Uniswap Beklenen Bombayı Patlattı: Uniswap V3 Detayları Açıklandı

Dünyanın en büyük merkezsiz kripto para borsası Uniswap, beklenen UNI V3 güncellemesini sonunda açıkladı. Bir süredir bununla ilgili videolar ve açıklamalar yapıldığı ve beklentinin arttığı biliniyordu.

Uniswap V3 Duyuruldu

Uniswap V3 detayları sonunda paylaşıldı ve ana ağın 5 Mayıs tarihinde kullanıma açılacağı vurgulandı. Yüksek işlem ücretlerinin düşürülmesi ve ölçeklenebilirlik için ise Optimism L2 kullanılacağı ve ücretlerde ciddi bir düşüş olacağı vurgulandı.

Uniswap V3 duyurusundan öne çıkan en önemli konu ise sıkıştırılmış likidite pozisyonları olarak görülüyor. Kullanıcılardan sonsuz bir aralıkta sermaye sağlamaları yerine her bir LP için likidite sağlayabilecekleri fiyat aralığı verilecek ve likidite sağlama oranları belirlenecek.

İşlem Ücretleri ve Likidite Sağlamada Devrim

V3 bünyesindeki likidite sağlayıcıları birden fazla pozisyonu ise tek bir işlem çiftinde toplayabilecek. Bu da birçok sayıda stratejinin tek bir likidite havuzuna toplanabilmesini ve kullanıcıların alım satım yapabileceği bir eğri oluşmasını sağlayacaktır. Bu özellik aslında sermaye verimliliğinde 4.000 kata kadar artış getirebilir ve Uniswap’ın likiditesi rekor kırabilir. Kullanıcılar aynı miktarda likidite sağlayarak bu model sayesinde çok daha fazla ücret elde edebilecek.

İşlem ücretleri konusunda kullanıcılara 5bps, 30bps veya 100bps gibi ayrı seçenekler de sunulacağı ve bunların işlem ücretlerinde iyileştirme getireceği vurgulanıyor. Ağdaki oracle protokolleri için de tek bir işlemde birçok fonksiyonun yerine getirilebilecek olması inanılmaz bir ölçeklenebilirlik sağlayabilir.

ETH, İpleri Eline Alabilir

Uniswap V3’ün gelmesi ve özellikle mayıs ayında Optimism L2 çözümünün kullanılması, kesinlikle ağda dikkat çeken bir işlem ücreti düşüşünü beraberinde getirebilir. Ethereum ağındaki yüksek işlem ücretleri nedeniyle birçok kullanıcı Binance Smart Chain veya benzeri başka platformlara akın etti. Şimdi ise Ethereum ağındaki işlemlerin %20’sine ev sahipliği yapan Uniswap’in işlem ücretlerini düşürebilecek bu önemli adımı durumu ETH lehine değiştirebilir.

ETH fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 1.713 dolardan işlem görüyor. Öte yandan bu haber ile yükselişini sürdüren UNI, haberin paylaşılmasına rağmen yükselişini sürdürüyor ve son 1 saat içerisinde %3,2 yükseliş yakaladı. UNI için rekor ise 38  dolar olarak kayıtlara geçti ve mayıs ayı yaklaşırken bu seviyenin bile üzerine çıkılması mümkün.

Facebook Comments