Saturday, February 24th, 2024

Ünlü Ekonomist: “Bitcoin (BTC) Görmezden Gelinemeyecek Kadar Önemli!”

Geçtiğimiz hafta sonu Bitcoin’in (BTC) fiyatı 61.000 doların üzerine çıktı ve aynı zamanda BTC daha fazla piyasa hakimiyeti kazandı. Değişken fiyatı ve enflasyondan korunma potansiyeli ile ilgili sorular devam ederken Fransız ekonomist Marion Laboure, Bitcoin’in artık “görmezden gelinemeyecek kadar önemli olduğu” sonucuna vardığını ifade etti. BTC’nin trilyon dolarlık piyasa değeri dışında, fiyatlarda devam eden artış bu fikrin oluşmasında kilit rol oynuyor gibi görünüyor.

Bitcoin Hiçbir Yere Gitmiyor

Laboure’un açıklamalarına göre artık merkez bankaları ve hükümetler bile Bitcoin’in kalıcı olduğunu anıyor. Ünlü ekonomist, hükümetlerin kripto varlıklarını bu yılın sonlarında veya gelecek yılın başlarında düzenlemeye başlayacaklarını düşünüyor.

Bunlara ek olarak ekonomist, Bitcoin’in bazı alanlarda yetersiz kaldığını öne sürdü. Laboure, işlemler ve takas edilebilirlik söz konusu olduğunda, kripto paraların hala sınırlı olduğunu dile getirdi. Daha da önemlisi araştırmacı “Asıl soru, yükselen değerlemelerin tek başına Bitcoin’in bir varlık sınıfına dönüşmesi için yeterli bir sebep olup olmadığı veya likidite azlığının bir engel olup olmadığıdır.” sorusunu gündeme getirdi.

Analist bu durumu “Tinkerbell Etkisi” ile ilişkilendirdi. Peter Pan’a dayanan ekonomik bir terim olan Tinkerbell Etkisi, bir şeye inanan insan sayısı ne kadar artarsa o durumun gerçekleşme olasılığının o kadar artacağına dayanıyor. Dolayısıyla ekonomist de Bitcoin’in fiyatının insanların beklentilerine göre düşeceğini ya da yükseleceğini ifade etti.

Bitcoin Yükselmeye Devam Etmeli

Laboure’un mikroekonomik analizi, hedge fonların ve kurumsal yatırımcıların varlığa yönelik artan talebi yönlendiren önemli bir faktör olduğunu ve bu nedenle Bitcoin’in “yükselmeye devam etmesi gerektiğini” öne sürüyor. Bitcoin‘in yok olacağı ile ilgili tahminlerin azalmakta olduğuna dikkat çeken ekonomist 2020 yılından itibaren bu düşüncenin azaldığını ifade ediyor.

Bunlara ek olarak Bitcoin’in volatilitesi sebebiyle genellikle bir yatırım aracı olarak kullanıldığını belirten Laboure, gelecekte de BTC volatiletesinin düşmesini beklemediğini dile getirdi.

Facebook Comments