Sunday, April 21st, 2024

Ünlü Ekonomistten Bitcoin (BTC) Yorumu: Merkez Bankaları, BTC’den Korkmamalı!

IMF eski başkanı ve Avrupa Merkez Bankası yeni başkanı Christine Lagarde, kısa süre önce lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve kripto para piyasasının geneli için dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Lagarde, Bitcoin’in kara para aklamak için kullanıldığını ve ciddi anlamda regüle edilmesi gerektiğini belirtti. Lagarde’ın bu açıklamasına bazı ekonomistlerden destek gelse de Tressis fonunun baş ekonomisti söz konusu açıklamaya ciddi anlamda karşı çıktı.

Merkez Bankaları Bitcoin’e Değil, Kendi Borçlarına Bakmalı

Daniel Lacalle, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada merkez bankalarının asıl korkması ve endişe etmesi gereken konunun Bitcoin değil, devlet borcu olduğunu belirtti. Dünya çapındaki birçok ülkenin borcunun inanılmaz bir şekilde arttığını ve balon haline geldiğini ifade eden Lacalle, bunun milyarlarca insan için tehdit oluşturduğunu düşünüyor.

Lacalle’e göre Bitcoin başarısız olur ve sıfırlanırsa sadece bazı yatırımcılar bundan kayıpla ayrılacak. Ancak eğer merkez bankaları bu büyük borç balonunu daha da şişirmeye devam ederse, ortaya çıkacak bir ekonomik kriz bütün vatandaşları etkisi altına alacak ve milyarlarca insan zor durumda kalacak.

Devletlerin Borcu Büyüyor

Sadece Avrupa Merkez Bankasının borcu Lacalle’e göre bütün bölgenin %61’ine denk gelecek şekilde büyüdü. FED’in borcu ise %34 seviyelerine kadar yükseldi. Lagarde’ın kripto paralara yönelik regülasyon getirme yetkisi olmadığını da vurgulayan Lacalle, yine de kendisinin sözlerinin ekonomi dünyasında oldukça etkili olabileceğini vurguladı.

Lacalle’e göre yakında birkaç Avrupa ülkesi kripto para sektörüne yönelik regülasyonlar uygulamaya başlayabilir ve bu tamamen Lagarde’ın açıklamasından kaynaklanacak. Kripto paraların ve Bitcoin’in orantılı şekilde regüle edilmesi aslında kripto para yatırımcılarının da istediği bir şey. Buna rağmen eğer Avrupa ülkeleri regülasyonlarda aşırıya kaçarsa bu durum Bitcoin ve kripto paralar için sert bir düşüşü beraberinde getirebilir.

Facebook Comments