Thursday, February 2nd, 2023

Ünlü Fon Yöneticisi Açıkladı: Bitcoin’de (BTC) Tehlikeli Seviyeler Görüldü mü?

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) fiyatı bugün itibarıyla bazı platformlarda 50.000 doları gördü. Bundan yaklaşık 1 sene önce 3.700 dolara kadar gerileyen BTC’nin şimdi 50.000 dolar olması, finans piyasalarında eşine rastlanmayacak nadir olaylar arasında yer alıyor.

Bitcoin ve Lale Çılgınlığı Kıyaslaması

Uzmanlar ise daha önce böyle bir yükselişin sadece ponzi yapılarında görüldüğüne vurgu yapmakta. Özellikle bir zamanlar finans piyasalarını altüst eden “lale çılgınlığı”, Bitcoin ile sıklıkla karşılaştırılmakta. Ünlü fon yöneticisi Dan Tapiero ise lider kripto para biriminin lale çılgınlığı ile benzer olup olmadığını masaya yatırdı.

Lale çılgınlığı döneminde lale tohumları o dönemin “sanatçılarının” maaşlarının neredeyse 10 katı üzerinden alıcı buluyordu. Tapiero, günümüzde ise kalifiye elemanların maaşlarının ABD standartlarında yıllık 32.000 dolara denk geldiğine dikkat çekti. Tapiero’ya göre Bitcoin’in benzer bir döneme girmesi ve çılgınlık evresinde yer alması için bu maaşın yaklaşık 10 kat üzerinde işlem görmesi gerekiyor. Bu da 320.000 dolarlık birim fiyata işaret etmekte. Tapiero da bu açıklaması ile aslında 50.000 doların bile tehlikeli bir seviye olmadığını vurguladı.

Bitcoin, Bir Ponziden İbaret Değil

Tapiero, Bitcoin’in bununla da kalmayıp zamanın çılgınlığını oluşturan lale tohumlarından 10 kat daha fazla kullanım alanına sahip olduğunu belirtti. Ünlü yönetici bu ifadesiyle insanlara sabırlı olam ve HODL etme yani ellerindeki BTC’leri satmama tavsiyesi verdi.

Bitcoin birçok eleştirmene göre ponzi yapısı ve balon olarak görülüyor. Özellikle 3.700 dolardan 50.000 dolara kadar olan yükseliş, Peter Schiff gibi isimlere tam olarak buna işaret etmekte. Nouriel Roubini ve Schiff gibi eleştirmenler BTC’nin düşmesini ve değerinin sıfırlanmasını beklerken her geçen gün yeni bir haber BTC fiyatını yukarıya taşımakta.

Bitcoin Kısa Sürede Çok Şey Başardı

Dünyanın en zengin insanının yönettiği Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık BTC alımı ise bunlardan sadece birisi. Buna ek olarak Morgan Stanley gibi önde gelen bankalar da müşteri talebine göre BTC alımı yapabileceğini belirtti. Bitcoin’in sadece 21 milyon arza sahip olması, yarışa geç kalanların hiçbir şansa sahip olmamasına veya çok yüksek maliyetlerden alım yapabilmelerine neden olabilir.

Bitcoin ise sadece 12 yıllık geçmişine rağmen dünyanın en değerli varlıkları arasına girerek şimdiden rüşdünü ispat etmiş gibi gözüküyor. Guggenheim CIO’su gibi tecrübeli isimlerin “orta vadeli” tahminleri ise Bitcoin fiyatı için 400.000 dolara işaret etmekte.

Facebook Comments