Sunday, December 3rd, 2023

Ünlü Uzmandan Önemli Ethereum (ETH) Yorumu: ETH Fiyatı Baskılanıyor mu?

Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) tüm zamanların rekorunu kırmasına rağmen Ethereum (ETH) hala yerinde sayıyor. Ethereum fiyatı 1.400 doları birkaç kere test etse de 2021 yılının başlangıcından beri tüm zamanların rekorunu tazeleyemedi. Uzmanlar bu rekorun yakın olduğunu belirtse de Pantera Capital CIO’su Joey Jrug, aslında fiyatın olması gerekenin çok altında olduğunu ifade etti.

Ethereum Fiyatı Baskılanıyor

Krug, Bitcoin ile Ethereum kıyaslamalarını doğru bulmadığını belirtti. Ünlü uzmana göre Bitcoin aslında daha çok değer saklama aracı orlü görürken Ethereum ise kripto para sektöründe çok daha farklı ve fazla role sahip. Krug, Ethereum fiyatının özellikle DeFi sektöründeki atılımlar ile ciddi bir artış elde etmesi gerektiğini düşünüyor.

Ethereum ağı tabanlı olarak geleneksel finans sektöründe yapılabilecek her şeyin merkezsiz bir şekilde yapıldığını belirten Krug, 2021 yılı için fiyata artış getirebilecek ETH gelişmelerini de sıraladı. Krug, Ethereum fiyatının olması gerekenden daha aşağıda olduğunu belirttikten sonra önemli gelişmeleri ve işaretleri şu şekilde sıraladı:

Ethereum İçin Önemli Gelişmeler

  • Ethereum 2.0,
  • CME’nin Ethereum vadeli işlem sözleşmelerini piyasaya süreceğini açıklaması,
  • DeFi sektöründeki büyüme,
  • BTC vs. ETH dominansının oldukça kritik ve ETH lehine bir noktaya gelmesi.

Peki ünlü ismin ifade ettiği gelişmeler gerçekten de fiyata etki etme potansiyeline sahip mi? 2020 yılı boyunca ETH de dahil birçok altcoin, lider kripto para birimi Bitcoin’in yükselişinin altında ezildi. 2021 yılına gelindiğinde ise BTC fiyatının 40.000 dolar seviyesinin altında konsolidasyon yaşadığı görülüyor.

Bu esnada ETH/BTC oranında ciddi bir değişim görüldü ve Ethereum’un yavaş yavaş Bitcoin’in piyasa hakimiyetini ele geçirmeye başladığı ortaya çıktı. Tabii ki bunda DeFi yani merkezsiz finans sektörünün değerinin 11 milyar dolar üzerine çıkması da etkili oldu. DeFi projelerinden bazıları artık top 20 içerisinde ve yükselmeye devam ediyor.

Ethereum, CME İle Hareketlenebilir

CME’nin ETH vadeli işlem sözleşmelerini kullanıma açacağı haberi ise henüz tam olarak fiyatlanmadı. Benzer duyuru 2017 yılında BTC için verildiğinde Bitcoin fiyatı yılın başından yılın sonuna kadar 20 kat yükseliş kaydetmişti. Ethereum ise hala 2017 yılındaki rekorunun altından işlem görüyor.

Son olarak Ethereum 2.0’nin her geçen gün daha fazla geliştirilmekte olması da ETH yatırımcıları için bunun bir dönüm noktası olduğuna işaret ediyor. Belki de uzman ismin ifade ettiği gibi ETH fiyatı üzerindeki baskılama yakında bitebilir ve ETH 2.0 gelişmesi ile beraber fiyat rekor kırabilir.

Facebook Comments