Tuesday, November 28th, 2023

Ünlü XRPL Geliştiricisi Müjdeyi Verdi: XRP ve Akıllı Kontratlar Bir Araya mı Geliyor?

XRPL Labs’in ünlü geliştiricisi Wietse Wind tarafından paylaşılan “oldukça teknik” bir gönderiye göre, XRP yatırımcıları için müjde niteliğinde bir gelişmede önemli adımlar atıldı. “Hooks” adıyla tanıtılan önemli gelilme, XRPL ağında akıllı kontratların kullanılabilmesini sağlayacak.

XRP İçin Hooks Güncellemesi Devam Ediyor

Hooks güncellemesi sadece akıllı kontratları değil bunun devamında XRP tabanlı basit ödeme altyapısını da beraberinde getirecek. Normalde ödeme sistemlerini değiştirme hedefiyle tasarlanan XRP, akıllı kontrat desteğine kavuşursa çok farklı işlere imza atabilir.

Wietse Wind konu hakkında yaptığı açıklamada kendisinin ve ekibinin “Hooks” güncellemesinin işlem mantığını oluşturma konusunda önemli adımlar attığıın ifade etti. Daha önce Wasmer motoru SS sanal makinesi ile değiştirilmiş ve bunun XRP için daha verimli olduğu belirtilmişti.

XRP, Akıllı Kontrat Desteğine Kavuşabilir

Hooks güncellemesini daha basit bir şekilde anlatmak gerekirse bu aslında son zamanda birçok projenin yükselmesini sağlayan gelişmeyi XRP’ye de katacak. Ethereum, Cardano ve Polkadot gibi ağların sahip olduğu akıllı kontrat desteği, DeFi yani merkezsiz finans uygulamalarının kullanılabilmesini sağlıyor. XRP ve Bitcoin gibi kripto para birimlerinin ağlarında ise böyle bir destek bulunmuyor.

xrpl hooks

Aslında söz konusu akıllı kontrat entegrasyonunu yapmayı hedefleyen tek kişi veya girişim bu değil. Airdrop gerçekleştiren Flare Networks de benzer bir girişime imza atma hedefiyle yola çıktı. Henüz ana ağı piyasaya sürülmeyen Flare Networks, Ethereum ve XRPL ağları arasında entegrasyon sağlamayı hedefliyor.

XRP için bu fikir hala geliştirme aşamasında olsa da şimdiden birden fazla gelişim olması yakın vadede müjde gelebileceğini gösteriyor.

Facebook Comments