Monday, January 30th, 2023

Uzmanların Ethereum (ETH) Yorumları: ETH, Hız Kaybetmeye Devam Edecek mi?

DeFi sektörünün son dönemde rekora götürdüğü Ethereum (ETH), şu an ise tam olarak DeFi sektörü yüzünden zor günler yaşıyor. Ethereum kısa sürede 80 dolardan 1.800 dolara kadar çıkarak tüm zamanların rekorunu kırsa da şu an ağda yaşanan ölçeklenebilirlik sorunu işleri zorlaştırmakta.

Binance Smart Chain ve Polkadot, ETH’yi Zayıflatıyor

Özellikle Binance Smart Chain ve Polkadot gibi rakiplerin ortaya çıkması, Ethereum yatırımcıları için birçok şeyi değiştirdi. Ethereum ağında işlem yapmak için 100 dolar gibi ücretlerin ödenmesi ise ağı iyice içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Uzmanlar ise Ethereum konusunda özellikle işlem ücreti sorunu çözülmezse yükseliş ivmesinin kaybedilebileceği uyarısında bulunuyor.

Ethereum fiyatı 1.800 doların üzerine kadar yükselse de 2.000 dolar direnci bir türlü kırılamadı. Piyasada önce CME’nin Ethereum vadelileri üzerinden, daha sonra ise genel BTC düşüşü üzerinden bir korku yayılmaya çalışıldı. Bunların ikisi de ETH fiyatını 1.800 dolar hedefinden çok uzağa götüremedi ve ETH hala 2.000 doların çok yakınında bulunuyor.

Ethereum İçin Kısa Vadeli Hedef

Ethereum teknik analizine bakıldığında ise 4 saatlik grafiğin yükselen takoz formasyonu sinyali verdiği görülüyor. Bu trend genellikle düşüş odaklı olur ve devamında trend dönüşü yaşanır. Eğer bu trend gerçekleşir ve 4 saatlik grafikten onay gelirse Ethereum fiyatı kısa vadede 1.600 dolara kadar gerileyebilir.

eth usd

50 Basit Hareketli Ortalama ise 4 saatlik grafikte desteğin güç kaybetmekte olduğunu gösteriyor. Eğer ayıların etkisi teknik grafikte artmaya devam ederse 1.600 dolar desteği bile yeterli gelmeyebilir. Ethereum fiyatının böyle bir durumda 100 SMA ve 200 SMA seviyelerine kadar gerilemesi muhtemel gözüküyor.

ETH İçin 2.000 Dolar Hedefi Yakın mı?

ETH/USD teknik analiziden yükseliş odaklı ilk hedef ise 1.741 doların üzerinde kapanış yapılması. Bunun devamında takoz formasyonunun 1.930 dolara kadar işaret ettiği görülebilmekte. ETH fiyatının piyasanın yeniden yeşillenmesi ile birlikte 1.900 dolar üstüne çıkması, psikolojik direnç 20.000 doları beraberinde getirecektir.

Buna rağmen Binance Smart Chain üzerindeki işlem sayısının Ethereum ağındaki işlem sayısını geçmesi tehlikenin büyüdüğünü gösteriyor. Binance Smart Chain üzerindeki işlemlerin büyük bir kısmı botlardan kaynaklansa da Ethereum bundan etkilenmiş durumda. BSC’nin gidişatı ise Ethereum için önemli bir etmen olabilir.

Facebook Comments