Saturday, February 24th, 2024

VanEck, Yeni Bir Kripto Para ETF Başvurusunda Bulundu: Bu Sefer Hedef BTC Değil

ABD’nin önde gelen yatırım şirketlerinden birisi olan VanEck, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonuna yeni bir ETG başvurusunda bulundu. Daha önce sadece Bitcoin ETF başvuruları ile bilinen şirketin bu sefer ise direkt olarak kripto para şirketlerinin performansını takip eden bir başvuruda bulunduğu açıklandı.

Bitcoin ETF Başvurusu Başarısız Oldu

Özellikle 2019 yılı boyunca VanEck de dahil birçok yatırım şirketi Bitcoin ETF başvurusunda bulundu ancak hiçbiri onay alamadı. Şimdi SEC Başkanının değişmesi ve bunun devamındaki kripto paralar lehine olumlu gelişmeler, VanEck için farklı bir deneme yapma imkanı getirdi. VanEck, önde gelen kripto para şirketlerinin performansını izleyen ve aslında hisse senedine benzetilen bir ETF başvurusunda bulundu.

Digital Assets ETF isimli fon, arkasındaki VanEck sayesinde büyük bir başarı elde edebilir. Yaklaşık 60 yıl önce kurulan VanEck, 50 milyar dolardan fazla varlık yönetiyor ve bu yönüyle kurumsal yatırımcıların popüler tercihlerinden birisi konumunda.

SEC ETF

Bitcoin ETF’i Değil, Kripto Para Şirketi ETF’i Yolda

SEC’e yapılan başvuruya bakıldığında, Digital Assets ETF isimli fonun Digital Assets Fund odaklı olacağı belirtiliyor. VanEck bu fon ile tam olarak hangi şirketlerin performansının takip edileceğini açıklamasa da bunlar arasında kripto para borsalarının, ödeme sağlayıcılarının, madencilik şirketlerinin, yazılım firmalarının ve donanım ile teknoloji şirketlerinin olduğu belirtiliyor. Söz konusu şirketlerin kripto paralarla ilgili işlerinde yıllık %50 üzerinde gelir elde ettiği belirtiliyor.

Bu ETF başvurusunun kabul edilmesi, kripto para sektörünün ana akım kabulünü özellikle kurumsal açıdan arttırabilir. Kurumsal yatırımcıların sadece kripto paralara değil aynı zamanda kripto para şirketlerine yatırım yapabilecek olması kesinlikle önemli bir gelişme.

Kurumsal yatırımcıyı sektöre çekecek olumlu haberler gelirken aynı anda JPMorgan’ın kripto paraların aleyhine olan açıklaması da dikkat çekti. JPMorgan, kripto paraların kurumsal yatırıma uygun olmayacak kadar volatil olduğunu belirtti.

Facebook Comments