Sunday, October 17th, 2021

Varlık Yönetim Devi Fidelity, Bitcoin ETF’i İçin Çalışmalara Başladı!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan yeni bir başvuruya göre, varlık yönetimi devi Fidelity bir Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) piyasaya sürmek üzere çalışıyor.

Bitcoin ETF’leri

Yapılan açıklamalara göre yeni ürünün adı Wise Origin Bitcoin ETF olacak ve ayrıca bu durum Fidelity’i Amerika Birleşik Devletleri’nde Bitcoin ETF yarışına katılan son şirket olarak karşımıza çıkarıyor.

Başvuruya göre, FD Funds Management LLC adlı bir firma fonun sponsoru olarak görev alıyor ve Fidelity Service Company, Inc. yönetici konumunda bulunacak. Ayrıca varlık yönetim firmasının kripto odaklı bir kolu olan Fidelity Digital Assets da ETF’te sorumlu olarak görev yapacak.

Bunlara ek olarak eğer ETF onaylanırsa yapılan başvuruya göre, Fidelity‘nin şirket içi Bitcoin fiyat endeksi de kullanılacak. Yapılan açıklamalarda yeni ürünün hedefinin, Fidelity Bitcoin Index PR’nin performansıyla ölçülen, Trust’ın harcamalarına ve diğer yükümlülüklerine göre ayarlanmış olarak Bitcoin’in performansını izlemeye çalışmak olduğu ifade ediliyor.

Ayrıca açıklamalarda, “Trust, Bitcoin’e doğrudan yatırım yapmayı sağlar ve Trust’ın Hisseleri, Endeksi hesaplamak için kullanılan aynı metodoloji kullanılarak günlük olarak değerlenir.” ifadeleri kullanılıyor.

Wise Origin Bitcoin ETF

Yapılan açıklamalara göre Wise Origin Bitcoin ETF sayesinde yatırımcılar madencilik, giriş sınırları ya da farklı sebeplerle karşılaştıkları zorluklarla karşılaşmadan doğrudan BTC yatırımı yapabilecek.

Bunlara ek olarak fonun adı, Ağustos 2020’de Fidelity tarafından başlatılan Wise Origin Bitcoin Index Fund I’e benziyor. O zamanlar Bloomberg tarafından bildirildiği üzere, pasif olarak yönetilen bu fon, Fidelity’nin nitelikli yatırımcılara yalnızca Bitcoin fon ürünü sunmaya yönelik ilk girişimiydi.

Şirket konuyla ilgili olarak The Block’a yaptığı açıklamalarda ise “Dijital varlıklar ekosistemi, son yıllarda önemli ölçüde büyüdü ve yatırımcılar için daha sağlam bir pazar yeri oluşturdu ve kurumlar arasında talebi hızlandırdı. Bitcoin’e erişmek isteyen giderek artan sayıda yatırımcı, dijital varlıklara yatırım yapma imkanı sunan daha çeşitli ürünlere olan ihtiyacı vurguladı.” sözlerini kullandı.

Facebook Comments