Monday, April 15th, 2024

Verimli klima kullanımına yönelik tavsiyeler

-Gıda, tekstil, perakende, teknoloji gibi birçok alanda tüketicilerin satın alma refleksinde değişimler devam ediyor. Sıcak ve nemli havalarla birlikte yaşam alanlarında klima ihtiyacı artarken, tüketiciler birçok farklı ürün arasından en ideal çözümü tercih etmeye çalışıyor. Özellikle dijital dünyada yoğun araştırmalar yapan kullanıcıların en önem verdiği konuların başında maksimum hijyen, minimum enerji tüketimi geliyor. Türkiye iklimlendirme sektörünün öncü markalarından E.C.A.’nın klima uzmanları konuya ilişkin hem tavsiyeler hem de uyarılarda bulunuyor.

AYRINTILAR

Klima tercihi yapılırken en önemli kriterlerin başında çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlamak geliyor. Yüksek enerji verimliliği sınıfındaki yeni nesil cihazlar doğa dostu olmasıyla ön plana çıkarken, cebe zarar vermemesiyle de ilgi odağı oluyor. Bu noktada full DC inverter teknolojisi sayesinde yüksek EER-COP değerlere sahip ürünler, doğaya zarar vermeyen R32 gaz geçişiyle çevreye olan saygısını koruyor.
 
BTU değeri kullanım alanlarına göre hesaplanmalı
Geniş bir pazara sahip olan klimalar, ortama ve ihtiyaçlara göre kullanıcısına çok sayıda alternatif sunuyor. Bu seçenekler arasından cihazın model ve kapasitesinin kullanım alanına göre tercih edilmesi gerekiyor. Bireysel konutlarda odanın büyüklüğü, ticari alanlarda ise hem mekanın büyüklüğü hem de klimanın çeşidi öne çıkıyor. Bir klimanın 1 saatte ortamdan aldığı ya da ortama verdiği enerji miktarını ifade eden BTU değeri, mekanın ihtiyacına göre hesaplandığında cihazdan ideal verim alınabiliyor. Aksi takdirde klimaların ısıtma/soğutma performansı düşerken, maddi anlamda da tüketiciye sorun yaratabiliyor.
 
İzolasyonun kalitesi verimliliği artırıyor, enerji tüketimini azaltıyor
Klimalardan yüksek enerji verimliliği elde etmek için dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da cihazın kullanıldığı alanın izolasyonu. Eğer binanın izolasyonu iyiyse klimaların da verimliliği aynı ölçüde artıyor, enerji tüketimi ise azalıyor. Yanı sıra ortamda bulunan kapı ve pencerelerin kapalı olması, güneşin direkt olarak içeri girmesine engel olan ekipmanların kullanılması da yüksek enerji sarfiyatının önüne geçiyor.

Kolay temizlenebilen, hassas anti karbon filtreli cihazlar tercih edilmeli
Hijyen önlemlerinin üst seviyede alınmaya devam ettiği günümüzde, kolay temizlenebilme özelliği sağlayan ve hassas anti karbon filtre içeren klimalar ideal bir çözüm sağlıyor. Mekanlardaki temiz havayı ve nemi dengeleyen cihazlar, oluşabilecek bakteri ya da mikroorganizmaları bertaraf ediyor. Öte yandan klimaların fan ve filtre temizliği de mekanlardaki hijyenin maksimum seviyede olması açısından önem taşıyor. Cihazlar her mevsim kullanılıyorsa yılda iki kez bakım yapılması gerekiyor. Gerekli kontroller ve temizliğin yapılmasının ardından uzmanlar tarafından performans ayarlaması yapılıyor. Uzmanların devreye girmemesi halinde ise klimadan verim alınmadığı gibi elektrik faturaları da şişiyor. Duvar tipi klimalardaki hava filtreleri elektrik süpürgesi aracılığıyla temizlenebiliyor, kimyasala gerek olmadan yalnızca su ile de yıkanabiliyor. Klimadan yüksek performans alınabilmesi için filtrelerin iyice kurutulduktan sonra monte edilmesi gerekiyor.
 
Montaj, gaz ve ısı kontrolleri işlemlerini yetkili servislere bırakın
Tüketiciye kullanım esnasında zorluk çıkarmayan ergonomik ve yenilikçi klimalar da pazarda rağbet gören ürünler arasında yer alıyor. Süper sessiz çalışma prensibi doğrultusunda geliştirilen E.C.A. klimalardaki nem düzenleyici fonksiyon, sessiz mod ve hızlı soğutma modu gibi özellikler konfor açısından avantaj getiriyor. Bununla birlikte tercih edilen cihazın montajı, gaz ve ısı kontrolleri yetkili servisler tarafından yapılması da E.C.A. uzmanları tarafından tavsiye ediliyor.

Enerji Ekonomisi

 

Facebook Comments