Monday, April 15th, 2024

Vitalik Buterin, Ethereum 2.0’nin İlk Hard Fork’unu Duyurdu!

Ethereum’un (ETH) ölçeklenebilirlik sorununun çözümü olarak görülen Ethereum 2.0, adım adım geliştirilmeye devam ediyor. Ethereum’un kurucu ortaklarından birisi olmasına karşın projenin mucidi olarak görülen Vitalik Buterin ise Ethereum 2.0 ile ilgili ilk hard fork’u açıkladı.

Ethereum 2.0’ye Geçiş Hızlandı

Beacon Chain yani Ethereum 1.0 ve Ethereum 2.0 arasındaki ara zincirin ilk hard fork’u, 15 Şubat tarihinde resmen açıklandı. Hard fork’un kod adı ilk olarak HF1 (hard fork 1) olarak belirlendi ve bunun amaçları açıklandı. HF1’in light-client desteği getireceği ve Beacon Chain’de bulunan bazı yazılımsal hataları çözeceği belirtiliyor.

Ethereum 2.0’nin ilk adımı olarak görülen Genesis bloğunda çözülmesi planlanan bazı sorunlar, yeni hard fork ile çözülecek. Buna ek olarak hard fork mekanizmasının büyük değişimler yapılmadan önce oldukça küçük değişikliklere sebep olacak şekilde test etme imkanı getireceği belirtiliyor. Bunlara sharding, merging ve L2 gibi çözümler de dahil.

İlk Ethereum 2.0 Hard Fork’u: HF1

Henüz tam içeriği belli olmayan hard fork ile beraber önemli birkaç konsensüs değişiminin de yapılacağı vurgulandı. Buterin, light client olarak belirtilen ağ düğümlerinin desteklenmesinin çok düşük kaynak gerektirecek şekilde yapılabileceğini belirtti. Bu da artık mobil cihazlardan bile Ethereum ağ düğümü çalıştırılabilmesini sağlayacak. Günlük 20 KB’lık verinin bile ağ düğümünü çalıştırmaya yeteceği belirtiliyor. Bu da daha fazla ağ katılımcısı anlamına gelmekte.

Vitalik Buterin’in duyurduğu bu güncellemenin tam olarak ne zamana hayata geçirileceği ise henüz belli değil. Bu esnada Ethereum 2.0’nin bütün hard fork’ları için yeni isim arayışları başladı. İsim grupları arasında kimyasal elementler, World of Warcraft oyunundan bölgeler, mistik objeler, yıldız isimleri, güneş sistemleri ve şehir adları yer alıyor.

Ethereum Fiyatı Hala Stabil

Bilindiği üzere Ethereum geliştiricileri daha önce şehir adlarını seçerek Constatintople, İstanbul ve Berlin gibi hard fork’ları hayata geçirdi. Ethereum fiyatı ise bu gelişmeye rağmen düşüş yaşıyor ve 1.786 dolara kadar geriledi. ETH fiyatının Bitcoin’e kıyasla yerinde sayıyor olması, yatırımcıları tedirgin etse de ağın büyük bir değişim yaşadığı gerçeği göz ardı edilmemeli.

ETH ağının özellikle Ethereum 2.0 sonrası inanılmaz bir büyüme elde etmesi bekleniyor.

Facebook Comments