Tuesday, October 3rd, 2023

Wall Street Journal SEC Davasında Ripple’ın (XRP) Yanında Gibi Görünüyor

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC)Ripple’a hem şirket bazında hem iki üst düzey yöneticisine karşı açtığı dava kripto ekosisteminden büyük tepkiler almıştı. görünüşe göre artık ana akım medya da SEC’i attığı bu adım sebebiyle eleştiriyor.

Wall Street Journal’dan SEC’e Eleştiri

Ortaya çıkan son haberlere göre The Wall Street Journal’ın yayın kurulu 18 Nisan’da yayınlanan görüşünde, SEC’i kripto para piyasasını düzenlemeye yönelik geçici yaklaşımı nedeniyle eleştirdi.

Kurul, ajansın muhasebe teknolojisi sağlayıcısı Ripple’a açtığı son davasının yatırımcılara zarar verdiğini iddia ediyor. Wall Street Journal konuyla ilgili yaptığı açıklamalarında, “2 trilyon dolarlık kripto para piyasasındaki ABD’li katılımcılar, bireysel yaptırım eylemleri yoluyla pozisyonlarını açıklamayı tercih ederek, ajansın sağlamayı reddettiği netliği arıyorlar.” sözlerini kullandı.

Yeni SEC Başkanı

SEC’in yeni başkanının resmi olarak Gary Gensler olması Ripple davası ile ilgili durumun kripto para şirketi lehine dönebileceği ile ilgili görüşlerin artmasını ağladı. Çünkü Gensler eski başkana göre nispeten kripto para birimlerine karşı daha ılımlı bir duruş sergiliyor.

Bu noktada Wall Street Journal ise açıklamalarının ajansın mevcut duruşunu yansıttığını iddia ediyor.

Bunlara ek olarak bu ayın başlarında Forbes, SEC’i herhangi bir kanıt olmaksızın potansiyel çıkar çatışmalarıyla suçlayarak Ripple’ın safına katılmıştı.

Ayrıca mahkeme de aldığı son kararlar da Ripple’ı desteklemiş ve hem SEC’ten neden Bitcoin ve Ethereum’u menkul kıymet olarak görmediğini açıklamasını istemiş hem de Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve Ripple kurucusu chris Larsen’ın kişisel hesaplarının dava ile ilgisi olmadığına karar vermişti.

Facebook Comments