Monday, January 30th, 2023

Wall Street’in BTC Üzerindeki Etkisi Nedir ?

Geçtiğimiz salı günü, bu yılın şimdiye kadarki en sert piyasa düzeltmesine tanık olduk. Piyasadaki kan kaybı, Bitcoin dünyası ve çevresindeki birçok kişi tarafından bu trendin ayı piyasası sinyalleri olduğunu düşünmesine neden oldu. Bitcoin’in 56,000 doları geçen yolculuğu keskin bir u dönüşüyle haftalarca aşağı yönde seyretti. Ancak düzeltme başlar başlamaz bitmiş gibiydi. Nitekim Coinmarketcap verilerine göre, 23 Şubat Salı günü Bitcoin 46,000 dolar seviyesini gördü. Fiyat düzeltmesinin ardından Bitcoin 56,000 dolar seviyesini göremedi ancak aşağı yönlü trendi stabilize etmiş gözüküyor. Son 24 saat içinde Bitcoin 48,000-51,000 dolar seviyelerinde mekik dokuyor.

Bitcoin Hangi Yöne Hareket Edecek ?

Kısa vadede düşüş trendi sona erse de, bazı analistlere göre Bitcoin daha da düşebilir. Ancak karşıt görüşlü analistler, düşüşün Bitcoin’in 60,000 dolar seviyesine çıkma yolculuğunda sadece küçük bir darbe olduğunu savunuyor. Bitcoin’in aşağı yönlü gidişatını durduran şey neydi ? BTC için sırada ne var ?

Bazı analistler Bitcoin’in toparlanmasını “dipten satın alan” birkaç büyük şirket tarafından yapılan büyük rezerv alımlarıyla ilgili olduğunu ileri sürdü. Özellikle California merkezli dijital ödeme devi Square, 2020’de satın aldığı 50 milyon dolarlık Bitcoin rezervine ek olarak 150 milyon dolar değerinde BTC daha ekledi. Ayrıca Microstrategy geçtiğimiz çarşamba günü 1 milyar dolarlık Bitcoin daha satın alarak Bitcoin rezervini 2 milyar doların üzerine çıkardı. Microstrategy gibi şirketlerin BTC satın alması yatırımcı güvenini artırdı. Şirketin hisse değeri, portföyüne 1,5 milyar dolarlık BTC eklemesinin akabinde %10 arttı.

Sonuç olarak Wall Street yatırımcıları Bitcoin’in uzun vadeli finansal kapasitesi konusunda hala endişe duysalar da, kısa vadede kazançları son derece etkileyici gözüküyor.

Bitcoin’in Rolü Değişiyor

Bitcoin yatırımcı düzeyinde FOMO yarattı. Şimdi ise kurumsal bir oyunda rol alıyor. Ancak yine de, büyük şirketlerin Bitcoin’e fon ayırması biraz zaman alabilir. Bununla birlikte kurumsal yatırımlar Bitcoin’in 2021 yılında yükselen fiyat hareketinin arkasındaki birincil faktör olsaydı, BTC’nin başka bir büyük artış görmesi biraz zaman alabilirdi. Tesla, Square, Microstrategy tarafından yapılan BTC alımları, hafta başında gerçekleşen büyük BTC piyasa düzeltmesinin sona ermesiyle ilişkilendirildi. Peki bu şirketler bir sonraki BTC fiyat düşüşü sırasında devreye girmezse ne olur ? Money Pit televizyon programı sunucusu Dominic Frisby bu konuda şunları aktardı :

Bitcoin yatırımcı düzeyinde Fomo yarattı. Şimdi ise kurumsal bir oyunda rol alacak.

Facebook Comments