Saturday, January 28th, 2023

Wall Street’ten Şok Bitcoin-Altın Grafiği

Wall Street, son iki yıldaki Bitcoin ve altın performanslarını karşılaştıran bir grafik yayınladı. Altın 2020 Mart’ına kadar yükselirken Bitcoin yerinde sayıyordu. Ancak altın Ağustos 2020’de düşmeye başlarken Bitcoin yükseliş trendine girmişti.

Bitcoin Güvenli Liman Olarak Görülüyor

Bu Bitcoin’in bağımlı olmayan bir değer deposu olduğunun bir kanıtı olarak değerlendiriliyor. Bazı spekülasyonlar ise altının güvenli liman rolünü Bitcoin’in alabileceğini iddia ediyor. Bunu da, Bitcoin’in 2020 ekonomik şoklarına verdiği tepkiyle ilişkilendirebiliriz.

Örneğin 1,9 trilyon dolarlık teşvik yoldayken altın fiyatı düşebiliyor. Diğer taraftan Bitcoin bir hedge olarak tanımlanıp güvenli liman varlığı olarak gösteriliyor. Bunun bir nedeni, Bitcoin’in çok daha küresel ve erişilebilir olmasıdır. Bir Amerikalı veya Avrupa vatandaşı için altın ETF satın almak kolay olabilir ancak Afrika’daki bir vatandaşın bunu yapma şansı yok denecek kadar az. Bu nedenle Nijerya’da enflasyon dörtnala giderken, neredeyse tüm Afrika ülkeleri altından daha büyük bir altyapıya sahip olan Bitcoin’e yöneliyor.

Küresel Bir Değer Olarak Bitcoin

Bu bağlamda Bitcoin’in jeopolitik şoklara çok daha hızlı ve dinamik seviyede cevap verdiği düşünülüyor. Bitcoin’in bu avantajları altın yatırımcıları için endişe yaratıyor olabilir. Çünkü anahtar işlevlerinin dijital devrim tarafından devrilmesi riskiye karşı karşıya kalabilirler. Altın şu anda çok daha büyük, arzı bilinmiyor. Ancak bazıları piyasa değerinin 20 trilyon dolar civarında olduğunu tahmin ediyor. Bu söylentilerin unutulup gitmesi pek olası görünmüyor. Çünkü artık Dünya’nın dört bir tarafındaki insanların çok daha kolay erişilebilir olduğu için Bitcoin’i tercih etme oranları yükseldi. Ek olarak güncel Bitcoin değeri 54 bin 600 dolar seviyelerinde seyrediyor.

Bu bağlamda finans dünyası tümüyle bir dönüşümün eşiğindeyken, Wall Street’in paylaştığı bu tablo tarihsel değişimi gözler önüne seren bir gösterge olabilir.

Facebook Comments