Monday, November 29th, 2021

WallStreetBets ve Robinhood Kripto Ekosistemini Nasıl Etkileyecek?

Geçtiğimiz birkaç gün içinde, GameStop (GME) ve AMC Entertainment (AMC) gibi bir dizi hisse senedi, büyük oyuncuların satış baskısı karşısında alım yapan Reddit kullanıcılarının ilgisine paralel olarak, fiyatları büyük ölçüde arttı. Popüler işlem platformu Robinhood bu yükselişin ardından kullanıcılarının bahsi geçen hisse senetlerini satın almasını kısıtlmaya başladı.

Piyasalardaki Özgürlük

Robinhood’un GameStop hisse senedi alımlarını askıya alması hakkındaki düşünceleri sorulduğunda kripto borsası EQUOS CEO’su Richard Byworth, piyasalarda özgürlüğün önemine dikkat çekti.

Byworth Cointelegraph’a yaptığı açıklamalarda, “Tüm yatırımcılar için ücretsiz ve şeffaf piyasalara sahip olmak her zaman önemlidir ve herkesin kullanabileceği açık bir işlem uygulamasını sürdürmek, tüm işlem yeri sağlayıcılarının sorumluluğudur.” sözlerini kullanıcı ve GameStop olayının kripto varlıklarına daha fazla yönelim ile sonuçlanacağını düşündüğünü dile getirdi.

Öte yandan TradingView.com verilerine göre 22 Ocak’ta GME’nin bir hissesi yaklaşık 53 dolardan işlem görüyordu. 28 Ocak’a kadar GME, hisse fiyatı yaklaşık 508 ABD doları ile zirveye ulaştı. Zirve fiyatını takip eden saatlerde varlıkta ciddi bir geri çekilme görüldü ve GME yaklaşık 113 dolara düştü. Daha sonra ise GME yaklaşık olarak 197 dolar ile 411 dolar arasında değişen bir grafik çiziyor.

Geleneksel Sistemdeki Bozukluklar

Bitcoin yatırım platformu Amber’in kurucu ortağı ve CEO’su Aleks Svetski de GameStop olayı ile ilgili yaptığı açıklamalarda, “Bu durumun geleneksel finansal sistemin ne kadar bozuk ve temelden hileli olduğunun açık bir göstergesi olduğunu düşünüyorum” sözlerini kullandı.

Bununla birlikte Svetski, bu durum sayesinde tüm yanlış örneklerin ortadan kalkacağını ve bu durumun Main Street ile Wall Street arasındaki ilişkide tabuta çakılan son çivi olacağını düşündüğünü dile getirdi. Svetski’ye göre WallStreetBets topluluğu önüne geçilemeyen tek şeyin Bitcoin olacağını fark edecek ve BTC’ye geçiş yapacak.

Robinhood Etkileri

Robinhood’un satın almaları askıya almasının kripto alanında ileriye dönük ne tür etkileri olabilir? Byworth konuyla ilgili olarak, herkese eşit fırsatlar sunan platformların bu noktada öne çıkacağını ve bu durumda da kripto para platformlarının başı çekeceğini düşündüğünü dil getirdi.

Facebook Comments