Sunday, April 14th, 2024

Whatsapp “Bir Kez Görüntülenen” Fotoğraflar ve Videolar Özelliği Yayınladı

Telefonlarımızda fotoğraf veya video çekmek hayatımızın böyle büyük bir parçası haline gelmiş olsa da paylaştığımız her şeyin kalıcı bir dijital kayıt haline gelmesi şart değil. Birçok telefonda, çektiğiniz fotoğraflar fotoğraf galerinizde sonsuza kadar yer kaplar. Whatsapp anlaşılan buna bir çözüm getiriyor;  görüldükten sonra sohbetten kaybolan ve kullanıcılara gizlilikleri üzerinde daha fazla kontrol sağlayan yeni özellik, “Bir Kez Görüntülenen” fotoğraf ve videoları kullanıma geçiriyor.

Örneğin, bir mağazada denediğiniz bazı yeni kıyafetlerin “Bir Kez Görüntülenen” fotoğrafını, belirli bir andaki hızlı bir ifadeyi veya Wi-Fi şifresi gibi hassas bir şeyi gönderebilirsiniz.

WhatsApp’ta gönderdiğiniz tüm kişisel mesajlarda olduğu gibi, Bir Kez Görüntülenen medya da uçtan uca şifreleme ile korunduğundan WhatsApp bunları göremediğini iddia ediyor. Bunlar yeni bir “tek seferlik” simgesiyle açık bir biçimde işaretlenir. Whatsapp’ın haberleşmede gönderilen medyayı (resim ve video), büyüklük nedeniyle sunucularına indirdiği biliniyor. Bunun yaratacağı gizlilik sorunu konusuna Whatsapp açıklama getirmedi. Anlaşılan bu yeni özellik bir nevi buna cevap.

Beklenen “bir kez görüntüle” kısa ömürlü mesajlaşma özelliği, Hindistan’da iPhone için WhatsApp 2.21.150 sürümü aracılığıyla kullanıma sunuldu. Yeni değişiklik şu anda App Store’dan indirilebilen yeni bir WhatsApp sürümü aracılığıyla iPhone kullanıcılarına sunuluyor. Güncelleme ayrıca uygulama içi mesaj bildirimlerinin stilini de değiştiriyor. WhatsApp, alıcı tarafından görüntülendikten sonra fotoğrafların ve videoların sohbetten kaybolmasını sağlamak için bir süredir ‘bir kez görüntüle’ özelliğini test ediyor.

“Bir kez görüntüle” özelliği kullanılarak paylaşılan fotoğraflar ve videolar, alıcı medya görüntüleyiciden çıktıktan sonra gönderildikleri sohbette artık görünmeyecek. Şirketten yapılan açıklamaya göre, medya içeriği ayrıca alıcının Fotoğraflarına veya Galerisine kaydedilmeyecek ve alıcı bunları uygulama aracılığıyla iletemeyecek. Ancak belirtelim, alıcılar yine de “bir kez görüntüle” fotoğraflarının ekran görüntüsünü alabilir veya varsayılan ekran kayıt özelliğini kullanarak bu videoları çekebilir.

“Bir kez görüntüle” özelliğinin yanı sıra, güncellenen iPhone için WhatsApp, dağınıklığı ortadan kaldıran ve mesaj içeriğine daha fazla odaklanan yeni uygulama içi mesaj bildirimleri stilini getiriyor.

WhatsApp iOS 10.0 ve sonraki sürümleri için geçerli olduğu kaydediliyor.

Whatsapp “Bir Kez Görüntülenen” Fotoğraflar ve Videolar Özelliği Yayınladı – Türk İnternet.

Facebook Comments