Saturday, September 23rd, 2023

Xiaomi’nin MIUI arayüzü için yolun sonu göründü

Xiaomi, akıllı telefonlarında uzun yıllarca MIUI arayüzünü kullandı. Ancak şirket önümüzdeki aylarda sevilen bu arayüzünü tamamen terk etmeye hazırlanıyor. Raporlara göre Mi TaleUI, Xiaomi’nin bir sonraki arayüzü olarak karşımıza çıkacak.

Çinli şirket şu anda MIUI 12.5 arayüzü üzerine çalışıyor. Resmi açıklamaya göre bu arayüz, 30 Nisan’dan itibaren desteklenen cihazlar için piyasaya sürülecek. Daha sonra ise Xiaomi, asıl beklenen MIUI 13 arayüzünün hazırlıklarını yapacak. Ancak kullanıcıların merakla beklediği MIUI 13, belki de hiç gelmeyecek. Zira bugün ortaya çıkan Mi TaleUI, Xiaomi’nin MIUI 12.5’den sonraki yeni arayüzü olmaya aday.

MIUI 12.5 alacak Xiaomi ve Redmi telefonları

Mi TaleUI ile MIUI arayüzüne elveda

Bugün Weibo’da, Xiaomi’ye ait olan Mi TaleUI adında yeni bir arayüzün teaser görüntüsü ortaya çıktı. Paylaşılan fotoğrafın üzerinde ise Mi 11 serisinin adı geçiyor. Muhtemelen Xiaomi’nin geliştirmekte olduğu yeni arayüz, öncelikle Mi 11 serisine gelecek. Ancak diğer modellerde bu güncellemeyi kademeler halinde alacaktır diye tahmin ediyoruz. Peki Xiaomi’nin yeni arayüzü ne gibi özelliklere sahip olacak? Sadece isim değişikliğinden ibaret mi, yoksa kayda değer yenilikler görecek miyiz?

TaleUI
Xiaomi’nin yeni arayüzü Mi TaleUI, weibo’da ortaya çıktı

Resimde ne yazık ki yeni arayüz hakkında çok fazla bilgiye yer verilmiyor. Ancak dikkatli baktığımızda farklı bir ana sayfa görünümü gözlerden kaçmıyor. Bu daha çok Windows Mobile’dan aşina olduğumuz bir tasarımı anımsatıyor. Hatta daha da derinlere inmek gerekirse Xiaomi’nin yeni arayüzü, iOS 14‘te olduğu gibi kutucuklara da sahip olacak. Ancak şu an sızdırılan bu resimde çok fazla detay bulunmuyor. Dolayısıyla yorum yapmak için belki de çok erken olabilir.

MIUI arayüzünün anlamı nedir?

Xiaomi’nin sevilen MIUI arayüzü; “Me You I” olarak telaffuz ediliyor. Bu arayüz, Android işletim sisteminin en başından beri varlığını sürdürüyor. Hatta ilk olarak da Android Froyo 2.2 ile birlikte 2010 yılında piyasaya çıktı. Yaklaşık on yıllık geçmişi olan MIUI’ın, artık önümüzdeki yıllarda yerini Mi TaleUI arayüzüne bırakması bekleniyor.

Bakalım Xiaomi, MIUI arayüzünü tamamen terk edip yeni TaleUI arayüzüne geçiş yapacak mı? Bekleyip görelim.

The post Xiaomi’nin MIUI arayüzü için yolun sonu göründü appeared first on Teknoloji Haberleri – ShiftDelete.Net.

Facebook Comments