Tuesday, January 31st, 2023

XRP, Bitcoin’in (BTC) Düşüşü Karşısında Tutunabilecek mi? XRP Yorumları

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), 37.000 dolardan başlayan düşüşünün devamında 30.000 dolar altını gördü ve aylar sonra bir ilke imza attı. BTC/USD işlem çiftinin kısa süreliğine de olsa 30.000 doların altını görmesi tahmin edilebileceği gibi altcoinler arasında ciddi düşüşler yaşanmasına neden oldu.

Ripple Grafik

Buna rağmen son günlerin en tartışmalı kripto para birimi XRP, nispeten tutunmayı başardı ve BTC’ye rağmen ayakta kaldı.

XRP/USD işlem çiftine bakıldığında fiyatın 0,24 dolar desteğine kadar gerilediği ancak bu noktadan sıçrama yaparak 0,2550 dolara kadar yükseldiği görülebilmekte. 6 Ocak 2021 tarihindeki seviyesine kadar gerileyen XRP, yeniden hafif bir ivme yakalayarak kendini 0,27 dolar seviyesinin üzerine kadar attı. RSI, aşırı alım seviyesine işaret etse de XRP tahtasındaki alımların artması kesinlikle yükselişin arkasındaki temel sebep olarak görülüyor.

XRP Yorumları

XRP/USD bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0,2670 dolar seviyesinden işlem görüyor ve alçalan üçgen formasyonunun direnç noktasına kadar geldi. 0,27 dolar seviyesinin kırılması ile beraber XRP yeniden 0,30 dolar bandına yükselebilir. 200-bar SMA seviyesi de 0,30 dolara işaret ediyor ve fiyatın bütün bu olumsuzluklara rağmen yeniden 0,30 dolara kadar çıkması şaşırtıcı olmayacaktır.

xrp/usd

Ripple yatırımcılarının bundan sonra dikkat etmeleri gereken seviye ise 0,3180 dolar olarak gözüküyor. 0,3180 dolar direncinin kırılması bir anda 0,35 dolara giden kapıyı aralayabilir. 0,3850 dolar ise daha önceki rallinin önündeki en büyük engel olarak görülmüştü. 0,3850 doların kırılması ile ilk hedef 0,45 dolar ve 0,66 dolar olabilir.

Ripple Alınır Mı?

Bitcoin fiyatının düşüşü XRP’yi çok fazla etkilememiş olsa da 30.000 doların altına kalıcı bir iniş yapılması her şeyi değiştirebilir. Eğer BTC piyasadaki paniği arttırır ve herkesin satış korkusuna kapılmasına neden olursa XRP için kritik seviye 0,2150 dolar olarak gözüküyor. XRP fiyatının bu desteğin altına inmesi ise 0,1719 dolara kadar gerilemeyi kolaylaştıracaktır.

XRP yatırımcılarının gözü şubat ayında yapılacak menkul kıymet davasının ilk duruşmasına çevrildi. Bu duruşma öncesinde Ripple ve XRP hakkında temel analize dayalı bir şeyler söylemek yanlış olabilir. Buna rağmen yatırımcılar değişen yönetim ve ABD’deki Biden etkisi ile XRP’nin olumlu bir gidişat elde edebileceğini düşünmekte. XRP fiyatının tutunmasının temel sebebi de yatırımcıların bu umudu olarak ifade edilebilir.

Not: Burada yer alan bilgi, yorum ve değerlendirmeler Yatırım Danışmanlığı Kapsamında DEĞİLDİR

Facebook Comments