Saturday, January 28th, 2023

XRP Dava Tarihi: İlk Tarihe Yaklaşık 1 Ay Kaldı, Ripple’da Düşüş Sürüyor

New York Güney Bölge Mahkemesi, ABD  Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple aleyhindeki davası için 22 Şubat’ı ilk tarih olarak belirlemişti. 30 Aralık’ta yapılan açıklamalarda, tarafların 22 Şubat’ta Yargıç Analisa Torres ile ilk duruşma öncesi konferansa katılmalarına karar verildiği belirtildi.

Davada İlk Tarih Yaklaşıyor

SEC, Ripple’a ve Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ile Ripple kurucusu Chris Larsen’a dava açtığını 23 Kasım’da resmi olarak açıkladı. SEC, Ripple’ın XRP token’larının bir menkul kıymet olduğunu iddia ediyor ve dolayısıyla şirketi kayıtdışı menkul satmak ile suçluyor.

Ayrıca iki üst düzey yöneticinin de bu satışlardan haksız kazanç elde ettikleri iddia ediliyor.

Dava dosyasının oluşturulması ve dava sürecinin başlamasının ardından ilk tarih olarak 22 Şubat belirlendi ve Ripple da bu tarihe kadar kapsamlı bir savunma ile kendilerini savunacaklarını dil getirdi.

Öte yandan Ripple davasında ilk tarihe yaklaşık olarak 1 ay kaldı ve son günlerde Ripple yöneticileri kabuklarına çekilmiş gibi görünüyor. Olayların duyulmasından sonra arka arkaya açıklamalar yapan CEO, son günlerde sessizliğini koruyor ve bu da dava sürecine ciddi bir şekilde hazırlanıldığı şeklinde yorumlanıyor.

XRP Fiyatı

Dava tarihi yaklaşırken XRP fiyatında düşüş grafiğinin devam ettiği görülüyor. Olayların ilk sıcaklığı ve panikle birlikte 0,17 dolara kadar düşmüş olsa da XRP son günlerde toparlandı ancak hala 0,30 dolarlık önemli psikolojik seviyenin altında işlem görüyor.

Dava olumlu sonuçlanana ve borsalara XRP işlemlerini normale döndürene kadar analistler XRP’de büyük bir artış grafiğinin görülemeyeceğini ve hatta yeni düşüşlerin yaşanabileceğini düşünüyor.

Ancak davada pozitif bir karar çımasının ardından da XRP’yi kimsenin durduramayacağı ve 5 dolara kadar çok hızlı bir yükseliş başlayacağı da ifade ediliyor.

Yine de XRP’nin büyük bir artış yaşaması için en az bir ayı var gibi görünüyor.

Facebook Comments