Monday, April 15th, 2024

XRP Dava Tarihi Yaklaşırken Ummadık Bir Gelişme Yaşandı: Ripple Belgeleri Açıklanacak mı?

XRP yatırımcılarının heyecan ve korku ile beklediği Ripple davasına 2 haftadan az bir süre kaldı. 22 Şubat 2021 tarihinde gerçekleştirilecek olan davanın ilk duruşması öncesinde ise geçmişten kalan bir gelişme yeniden gündeme geldi.

Eski XRP Davasından Yeni Gelişme

2018 yılında Ripple’a karşı menkul kıymet davası açan ve XRP’nin menkul kıymet olduğunu savunan Bradley Sostack, şimdi SEC davasından faydalanmak istiyor. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından Aralık 2020 tarihinde açılan menkul kıymet davası, Sostack’a göre kendi davasıyla oldukça benzer.

2018 yılında yüklü XRP alımı yapan ancak binlerce dolarlık zarar eden Sostack, bunun bizzat Ripple’ın suçu olduğunu savunmakta. XRP fiyatı 2018 boğasında 3,30 dolara kadar çıkmış ancak bunun devamında 0,10 dolara kadar gerilemişti. Sostack da bunun XRP’nin bizzat Ripple tarafından kontrol edilmesi ve menkul kıymet olması ile ilgili olduğunu savunmakta.

Ripple ve SEC Arasındaki Gizli Görüşmeler Ortaya Çıkabilir

Sostack şimdi ise oldukça akıllı bir hamlede bulunarak Ripple ve SEC arasındaki yazışmalarla e-postaların mahkemeye sunulmasını talep etti. 2015 yılından beri Ripple ve SEC arasındaki bütün e-postaların ibraz edilmesini isteyen Sostack’a Ripple avukatlarından itiraz geldi. Kendi davası ve SEC davasının benzer olduğunu belirten Sostack, bu belgeler sayesinde daha net sonuçlara ulaşılabileceğini düşünüyor.

Ripple avukatları bu talebe sert bir şekilde karşı çıksa da mahkeme bu durumu konuşmak ve görüşmek için 25 Mart 2021 tarihinde bir araya gelecek. Ripple’ın bu duruma “dava ile ilgisi yok” bahanesi altından karşı çıkması ise durumun Ripple ve XRP aleyhine olduğunu gösteriyor. Sostack, konu hakkında yaptığı açıklamada mahkeme kararı ile bunların ibraz edilmesi gerektiğini vurguladı.

XRP Fiyatı Yükseliyor

XRP fiyatı ise bu olumsuz talebe rağmen son 24 saat içerisinde %14 yükselişe geçti. Bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0,53 dolardan işlem gören XRP, beşincilik sırasını da yeniden ele geçirdi. XRP, Polkadot’u geride bırakmış olsa da 1 milyar dolardan fazla fark açan Cardano için hala çok geride.

XRP dava tarihi yaklaştıkça fiyatın artması ise bu tarihte olumsuz bir haberin gelmesi ile çok sert bir düşüşe yol açabilir. Yine de uzmanlar XRP davasının ilk duruşmasında olumlu veya olumsuz karar çıkmayacağını düşünüyor.

Facebook Comments