Sunday, December 3rd, 2023

XRP Davası İle İlgili Önemli Açıklama: Eski Başkan Anlaşma Hakkında Konuştu

Ripple’a karşı açılan menkul kıymet davası için 22 Şubat 2021 tarihinde ilk duruşma gerçekleştirilecek. Duruşma öncesinde hem Ripple hem de SEC cephesinden birçok açıklama yapılsa da hala kimse kesin bir şey söyleyemiyor ve davanın seyri bilinmiyor. Joe Biden’ın dönemi başlamadan önce ABD’nin bankacılık regülatörü OCC’nin Başkanı olan Brian Brooks ise bu konuda kendi görüşünü açıklayan ilk kamu görevlisi oldu.

XRP Davası Hakkında Uzman Yorumu

Brooks, herkesin merak ettiği XRP davasından olumlu karar çıkabileceğini ve anlaşmaya gidilebileceğini düşünüyor. Joe Biden’ın teknolojiye önem verdiğini ve yeni SEC Başkanının eski dönemle ilgili davayı uzatmak istemediğini belirten Brooks, XRP’nin paçayı sıyırabileceğini düşünüyor. Brooks, kendisinden sonra OCC yönetimine gelecek Michael Barr’ın da benzer düşüncelere sahip olduğunu belirtti.

Buna ek olarak Michael Barr’ın bir dönem Ripple yönetim ve danışma kurulunda yer alması, XRP için etkili olabilir. ABD’nin artık finansal teknolojilere önem vermeye başladığı ifade eden tecrübeli isim, bunun nasıl bir anlaşma olacağını belirtmese de tahminler sosyal medyada görülmeye başlandı. Birçok analist ve uzman isim XRP’nin aynı EOS davasında olduğu gibi milyonlaca dolarlık anlaşma ile yakayı kurtarabileceğini düşünüyor.

XRP Milyarlar Yerine Milyonları Seçebilir

XRP’nin dava açılması ile kaybettiği milyarlarca dolarlık toplam piyasa değeri ve 1,2 milyar dolarlık tazminat istemi, milyon dolarların yanında çok büyük kalıyor. Bu sebeple OCC başkanı tarafından yapılan açıklamanın aslında oldukça mantıklı gözüktüğü söylenebilir. Ripple CEO’su da daha önce yaptığı açıklamalarında anlaşmaya sıcak baktıklarını belirtmişti.

XRP fiyatı bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0,45 dolardan işlem görüyor ve son 24 saat içerisinde %5 yükseldi. XRP’nin 0,26 dolardan kurtulması iyi haber olsa da böyle bir boğada hala 0,50 doların altında olması oldukça kötü bir durum.

XRP Fiyatı İçin Belirsizlik Sürüyor

XRP davası ile ilgili belirsizliğin sonuçlanması ise XRP fiyatına tahmin edilebileceği gibi rekor getirebilir. Ancak Brooks’un dediğinin gerçekleşmemesi ve fiyatın sert çakılması XRP yatırımcıları için kabusun derinleşmesine yol açacaktır. Eski bir regülatör olan Brooks’un tahmini ise sanıldığından daha tutarlı çıkabilir.

Facebook Comments