Monday, April 15th, 2024

XRP Davası İle İlgili Ripple ve SEC’den Ortak Açıklama Geldi: Anlaşmaya Varılacak mı?

XRP davasının ilk duruşma tarihi 22 Şubat olsa da uzman isimler 15 Şubat tarihine ve uzlaşmanın olup olmayacağının belli olacağı güne işaret etmişti. XRP yatırımcıları olası bir uzlaşma emaresini beklerken bugün yayınlanan açıklamada iki taraf arasında “henüz” bir uzlaşmaya varılmadığı belirtildi.

XRP Davasında Yeni Gelişme

SEC ve Ripple tarafından federal mahkemeye verilen ortak bildiride, şu an için bir uzlaşma olmadığı vurgulandı. İki tarafın bir araya gelip çözüm yollarını konuştuğu belirtilirken, şu an buna ulaşılmadığı ancak herhangi bir uzlaşmaya varıldığı anda mahkemeye bilgi verileceği belirtildi.  Bu da uzmanlara göre XRP davası konusunda Ripple ve SEC’nin uzlaşmaya varma ihtimalinin olduğunu gösteriyor.

Bildiride ilginç olan detay ise uzlaşma görüşmelerinin sadece SEC’nin çoktan kurumdan ayrılan yöneticileri ile yapıldığının belirtilmesi oldu. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse Ocak 2021 başlarında yaptığı açıklamada SEC ile uzlaşmaya çalıştıklarının ancak bunun başarısız olduğunu belirtmişti. Şimdi yayınlanan bildiride de aslında yeni SEC yönetimi ile değil, eski SEC yönetimi ile uzlaşmaya varılamadığı belirtiliyor.

Ripple’ın Biden Umutları Sürüyor

Ripple, Biden yönetiminin seçilmesinden sonra yatırımcıların umudunu arttıran açıklamalarda bulunmuştu. Henüz SEC başkanı olmasa da aday gösterilen ve seçileceği düşünülen Gary Gensler’ın gelişi de Ripple CEO’sunu mutlu etti. Gary Gensler’ın daha önce yaptığı açıklamada XRP’nin menkul kıymet olmasının olası olduğunu belirtse de uzmanlar buna rağmen bir anlaşma olabileceğini düşünüyor.

SEC bunun menkul kıymet olduğunda ısrarcı olsa bile EOS’un üst şirketi Block.one ile yapılan anlaşmanın bir benzerinin yapılması, Ripple’ı ipten alabilir. Block.one, 4 milyar dolarlık ICO yapmasına rağmen çok küçük bir ceza ödeyerek anlaşam yoluna gitmişti.

XRP ve Ripple, Cezaya Razı Olabilir

Ripple’ın milyarlarca dolarlık değerine kıyasla benzer bir cezaya ve hatta davada talep edilen 1,2 milyar dolara bile razı gelebileceği tahmin ediliyor. 15 Şubat tarihindeki açıklamada uzlaşmaya varılamadığı belirtilirken buna “henüz” ifadesinin eklenmesi ise buna vurgu yapıyor olabilir. XRP fiyatı ise bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0,56 dolardan işlem görüyor.

Facebook Comments