Saturday, January 28th, 2023

XRP Davası Öncesinde Mojaloop’tan XRP İçin Umut Veren Gelişme

Ripple’a açılan menkul kıymet davasının ilk duruşması 22 Şubat 2021 tarihinde görülecek. Bütün gözler bu davaya çevrilse de uzmanlar ilk duruşmadan hiçbir sonuç çıkmayacağını vurgulamakta. Herkesin gözü duruşma üzerindeyken XRP yatırımcılarının dikkat etmesi gereken Mojaloop haberi ise sonunda geldi.

Mojaloop, Ripple’a Göz Kırpıyor

Mojaloop Foundation, geçtiğimiz hafta Mojaloop Foundation PI-13 etkinliğini gerçekleştirdi. Etkinlikte konuşulan konulardan birisi ise Interledger Portocol (ILP) odaklı dijital ödeme altyapısı oldu. Büyük bir topluluğa sahip olan Mojaloop, dijital ödeme vizyonunu bir adım ileriye taşımak istiyor ve bunun için farklı projelerle işbirliği yapmaya hazır.

Mojaloop ekibinin hedefi işbirliğine açık bir ödeme sistemi kurup dünyadaki herkesin dijital finans hizmetlerine kolaylıkla erişebilmesini sağlamak.  ILP şu an için hiçbir şirketle bağlantılı olmasa da bunun Ripple altyapısı tabanlı olarak geliştirilebileceği söylentileri duyulmaya başlandı. XRP Ledger ağının kullanılması ise XRP’nin milyonlarca kişi tarafından daha kullanılmasını sağlayabilir.

Ripple Labs İle Ortaklık Kurulabilir

Mojaloop’un Ripple Labs ile direkt bağlantısının olması ise ortaklık iddialarını kuvvetlendirdi. Ripple Labs geçtiğimiz eylül ayında şirketin yönetim kurulu arasında yerini almış ve direkt olarak yönetim kadrosuna yerleşmişti. Ripple bu bağlamda elini güçlendirmiş sayılabilir.

ripple xrp

Bunlara ek olarak Ripple tarafından fonlanan ve kurulan Coil de Mojaloop üyelerinden birisi konumunda. Coil’in CEO’su Stefan Thomas, Google, ModusBox, Omidyar Network, PhonePe ve The Rockefeller Foundation’a ek olarak kendi şirketini de yönetim kuruluna sokmayı başarmıştı.

Coil’in hedefinin ise internet üzerindeki içeriklerle içerik üreticilerinin hak ettikleri geliri elde edebilmeleri olduğu biliniyor. Coil buna ek olarak XRP’nin kabulü ile kullanımını da arttırmak istiyor.

XRP Fiyatı Bundan Nasıl Etkilenecek?

Bütün bunlara bakıldığında Mojaloop ile Ripple arasında şimdiden bir ortaklık kurulduğu söylenebilir. Yine de resmi bir açıklama gelmeden bu konuda net konuşmak doğru olmayacaktır. Yönetim kurulunda Google gibi şirketlerin bulunduğu Mojaloop’un açık kaynaklı ödeme altyapısı oluşturmasında Ripple ile ortak olması, XRP fiyatı için olumlu etki yaratabilir.

XRP/USD işlem çifti ise bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla 0,56 dolardan işlem görüyor. XRP fiyatının tam da Ripple davası öncesi olumlu haber alması ise yatırımcıların umudunu arttıracaktır.

Facebook Comments