Wednesday, October 4th, 2023

XRP Davasına Derinlemesine Bakış: Ünlü Avukata Göre Ripple Haklı mı?

Ripple ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasındaki davada her hafta yeni gelişmeler ortaya çıkıyor. Ripple’ın kendisine dava açan SEC’i usulsüzlükle suçlaması ve davanın düşürülmesini talep etmesinden sonra SEC de karşı atağa geçerek Ripple yöneticilerinin banka kanıtlarını talep etmişti.

Ripple ve SEC Davasına Yeni Yorum

Ripple ve SEC’nin birbirlerine karşı olan hamlelerini ise ünlü bir avukat yorumladı. Homiak Law LLC kurucu ortaklarından ünlü avukat Kevin Chen, konu hakkında yaptığı açıklamada Ripple’ın aslında XRP tokenlerinin satışı konusunda adil bildirim hakkını kullandığını ve bunun oldukça mantıklı bir hamle olduğunu vurguladı.

Homiak Law hukuk firmasının özellikle menkul kıymet davalarına bakan ve bu konuda uzman olan butik bir ekip olduğu biliniyor. Bu sebeple Chen’in Ripple davası ile ilgili yapacağı açıklamaların önemi bir hayli kritik. Tanınmış avukat, Twitter üzerinden yaptığı açıklamasında ise SEC’nin Ripple tarafından tercih edilen savunmaya kaybedebileceğini ima etti.

Ripple’ın Hakları İhlal Edildi

Kevin Chen konu hakkında yaptığı açıklamada Ripple’ın bütün bunlar olurken habersiz bırakılmasının ve uyarılmamasının adil olmadığını belirtti. Ripple da aslında SEC’nin iddianamesine karşı ilk olarak bunu ortaya koydu.

ABD’nin finansal regülatörü SEC, yıllardır kripto para borsaları ve yetkililerle XRP hakkında konuşup bunun soruşturma olduğunu belli ederken, XRP’nin menkul kıymet olabileceğine dair Ripple’a herhangi bir uyarıda bulunmadı ve adil bildirim olgusunu ihlal etti.

Bitcoin, Ethereum ve XRP Belirsizliği

Avukat Chen de konu hakkında yaptığı açıklamada kanunlara göre aykırı bir davranışta bulunan kişi veya kurumların bunun hakkında soruşturmanın başlatılması durumunda adil bir sürede haberdar edilmesi gerektiğini vurguladı.

Chen buna ek olarak Bitcoin ve Ethereum’un SEC gözünde menkul kıymet kabul edilmemesine rağmen XRP’nin menkul kıymet kabul edilmesinin de çelişkili ve mahkeme gözünde belirsiz olduğunu vurguladı. Ripple’ın bu davayı kazanabileceğini ima eden Chen, SEC’nin bu davada oyunu kurallarına göre oynamadığını belirtti.

Ünlü avukat son olarak Ripple’ın argümanının yine de zorluklara sahip olduğunu belirterek davanın gidişatı hakkında net bir şey söylemenin zor olduğunu ifade etti.  XRP fiyatı ise bütün bu gelişmeler ışığında hala 0,50 dolar altından işlem görüyor.

Facebook Comments