Saturday, January 28th, 2023

XRP Düşerken, Stellar (XLM) İyi Haber Almaya Devam Ediyor!

Ripple (XRP) ve Stellar Lumens (XLM) arasındaki rekabet uzun bir süreden beri biliniyor. Ripple’ın kurucu ortaklarından Jed McCaleb’in daha sonra XLM’yi hayata geçirmek için ekipten ayrılması, bu rekabetin ve benzerliğin arkasındaki temel sebep olarak görülüyor. McCaleb yıllar boyunca hep XRP’nin gerisinde kalsa da özellikle 2021 yılı itibarıyla XLM’nin öne çıkmaya başladığı söylenebilir.

XRP Düşerken XLM Yükselişini Sürdürüyor

XRP’ye ABD’nin menkul kıymet regülatörü SEC tarafından dava açılması, aslında XLM için fırsat anı yarattı. XLM/USD işlem çifti o tarihlerde gelen Ukrayna Merkez Bankası haberi ve XRP’ye dava açılması ile rekor kırdı. XLM fiyatı o tarihten beri düşüş yaşasa da bugün gelen iyi haber ile yeniden yükselişe geçti.

Toplam piyasa değerine göre en büyük ikinci stablecoin USDC, artık Ethereum ağı yerine Stellar ağını kullanmaya başlayacak. Stellar Development Foundation tarafından paylaşılan basın açıklamasında bunun uzun süredir beklendiği ve artık gerçek olacağı belirtildi.

USDC, Stellar Ekosisteminde Kullanılabilecek

Stellar ekibi bu açıklamaya ek olarak USDC’nin Stellar ekosistemindeki 9.000’den fazla varlıkla işlem çifti olarak da kullanılabileceği açıklandı. Söz konusu varlıklar ve stablecoinler arasında NGNT, BRLT, ARST, EURT, TZS ve ZAR yer alıyor.

xlm

Önde gelen stablecoinlerin Ethereum ağı yerine yavaş yavaş XLM ve Tron gibi ağlara yönelmesi aslında değişimin ayak izleri olarak görülüyor. ABD’deki bankalara stablecoin kullanma izni verilmesi ile birlikte de söz konusu ağlara yönelik talebin daha fazla artacağı tahmin edilebilir.

Facebook Comments