Monday, January 30th, 2023

XRP Fiyatının Yükseliş Sebebi Belli Oldu: Rippled v1.7 Sonunda Hazır!

Toplam piyasa değerine göre en büyük beşinci kripto para birimi XRP, son 24 saatin en hareketlilerinden birisi. Toplam piyasa değerine göre en büyük 10 kripto para birimine bakıldığında son 24 saat içersinde en çok yükseliş elde edenin XRP olduğu görülüyor. XRP’nin yükseliş sebebi ise sanıldığı gibi yaklaşan davadan ibaret olmayabilir.

XRP Davası Öncesi Müjde!

Birçok yatırımcı XRP davası ile ilgili haber veya gelişme beklerken bu seferki müjde altyapıdan geldi. Ripple ekibinin uzun süredir üzerinde çalıştığı Rippled v.17, 11 Şubat 2021 tarihi itibarıyla yayınlandı. Ripple’ın C++ kodlama ekibi 11 Şubat tarihinde yayınladıkları gönderide bunun hazır olduğunu ve tam olarak kullanımının yakında başlayacağını belirtti.

Peki Rippled’ın yeni versiyonu tam olarak ne işe yarıyor ve bu durum XRP için neden önemli? “Rippled”, XRP Ledger olarak bilinen XRP ağına güç veren sunucu yazılımı olarak biliniyor. XRP ağındaki düğümler direkt olarak Rippled’ı kullanıyor ve bunun ağın temeli olduğu söylenebilir. Yeni versiyon 1.7.0 ile ise ağ düğümlerinin “%50’den daha fazla gelişim” yaşayabileceği belirtilmekte.

Ripple CTO’su: “Harika Sonuçlar Veriyor”

RippleX ekibi tarafından yapılan açıklamada bunun ağı birçok açıdan %50’ye yakın geliştireceği vurgulandı. Ripple CTO’su David Schwartz ise 1.7’nin test versiyonu hakkında Aralık 2020 döneminde yaptığı açıklamada bunun “harika sonuçlar verdiğini” belirtti.

Schwartz, yeni sunucunun çok az hafıza tüketimine sahip olduğunu ve anlık veri akışının rekor kırdığını belirtmişti. Eski versiyonun yeniden açılması 82 saniye sürüyor ve 5,2 GB’lık yer kaplıyorken, yeni versiyon ise 37 saniye sürüp sadece 2,2 GB yer kaplıyor. Yeni versiyonun eskisine kıyasla 73.000 ağ düğüme karşı 327.000 ağ düğümü ile bunları yapabilmesi ise inanılmaz bir gelişme.

XRP İçin Her Şey Hazır

Sınır ötesi ödemeler için kullanılan XRP’nin böylesine bir gelişme elde etmesi kesinlikle uzun vadede hiç olmadığı kadar olumlu. RippleNet üyelerinin birçoğu XRP Ledger üzerinden yaptıkları transferlerde bu sayede çok daha fazla verime ulaşabilir. Tabii ki bunun gerçekleşmesi için XRP kullanımının davadan etkilenmemesi gerekiyor.

XRP dava tarihi için artık 1 haftaya yakın bir süre kaldı ve 22 Şubat sonrasında gelen bu olumlu haber ile her şey değişebilir.

Facebook Comments