Tuesday, January 31st, 2023

XRP Geleceği: Yeni SEC Başkanı Ripple İçin Umut Olabilir!

Reuters’ın bir haberine göre ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden’ın kripto para birimi meraklısı ve tecrübeli  Wall Street yatırımcısı Gary Gensler’ı ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yeni başkanı olarak seçmesi bekleniyor. Gensler böylece SEC Başkan Vekili Elad Roisman’ın yerini almış olacak.

Yeni Bir Kan, Yeni Bakış Açısı

Birçok popüler isim Biden yönetiminin kripto paralar konusunda Donald Trump yönetiminden çok daha iyi olacağını düşünüyor. Çünkü Biden’ın kripto para birimlerine karşı duruşu daha yumuşak olarak nitelendiriliyor.

Trump, başkanlığı boyunca kripto para birimleri ile ilgili yıkıcı açıklamalar yapmış ve kripto ekosisteminden tepki toplamıştı. Örneğin Trump 2019 Temmuz’unda Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada, Bitcoin’in fanı olmadığını, kripto para birimlerinin kötü niyetli amaçlarla kullanıldığını ifade etmiş ve “Amerika’da yalnızca bir tane para birimimiz var ve her zamankinden hem daha güvenilir hem de daha sağlıklı bir şekilde güçlü. Bu dünyanın herhangi bir yerindeki en baskın para birimi ve her zaman da öyle kalacak. Buna Amerikan Doları deniyor.” sözlerini kullanmıştı.

Ancak bu noktada Biden’ın vergilendirme ile ilgili planlarının kripto para birimleri için kötü bir ortam yaratabileceği de düşünülüyor. Yine de Biden’ın SEC başkanlığı için kripto para dostu bir ismi düşünmesi pozitif bir adım olarak değerlendiriliyor.

XRP’nin Geleceği

Gary Gensler, yatırım bankası ve finansal hizmetler şirketi olan Goldman Sachs’ta eski bir yönetici ve ortak olarak biliniyor. Goldman Sachs’in ise 1.8 milyon adet MoneyGram hissesi bulunuyor. Bu noktada MoneyGram’ın Ripple ile ortaklığının bulunduğunu belirtmek gerekiyor. Dolayısıyla bu sebeple yeni SEC başkanı XRP için bir umut ışığı olabilir.

Ancak Gensler, Massachusetts Institute of Technology’de (MIT) düzenlenen bir Blockchain İşletmesi konferansı sırasında yaptığı açıklamalarda XRP’nin bir menkul kıymet olarak nitelendirilmesi gerektiğini dile getirmişti. Bu noktada da Ripple için tüm umut ışığının kaybolduğu görülüyor.

Tüm bu verilere bakıldığında ise XRP’nin geleceği ile ilgili ne olacağının net bir şekilde görülebilmesi için bir süre daha beklememiz gerektiği anlaşılıyor.

Facebook Comments