Monday, November 29th, 2021

XRP İçin Umut Bitmedi: Ripple Davasının 1 Numaralı Adamı, SEC’den Ayrılıyor

Ripple’a 2020 yılı bitmeden açılan menkul kıymet davası, XRP yatırımcıları için zaten kötü geçen bir yıla tam anlamıyla damga vurdu. Ripple’a 1,2 milyar dolarlık menkul kıymet davası açılmasından sonra XRP fiyatı inanılmaz bir düşüş yaşarken, Ripple da bu karara karşı çıktı ve davanın peşini bırakmayacaklarını ifade etti.

SEC’nin Kripto Para Tetikçisi, Görevinden Ayrılıyor

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) içerisinde yer alan ve genellikle davaların arkasında bulunan ekibin başkan yardımcısı Marc P. Berger, ocak ayı bitmeden SEC’den ayrılıyor. İlk olarak SEC Başkanı Jay Clayton’ın istifası açıklanmış ve Ripple topluluğu bunu bir zafer olarak görmüştü. Şimdi ise bizzat Ripple’a karşı soruşturma yürüten ve davanın arkasındaki bir numaralı isim olarak görülen Marc P. Berger istifa ediyor.

SEC tarafından yayınlanan basın açıklamasında, Berger’in ayrılacağı da doğrulandı. Berger bu yöneticilik pozisyonunda oldukça kısa bir süre kaldığı da biliniyor. Berger görev süresi boyunca ise Ripple davasını başlatarak belki de SEC’nin en büyük olaylarından birisine imza attı.

Berger, Birçok Projeye Dava Açtı

Berger’in aynı zamanda SEC’nin bir başka kripto para projesi Gram’e karşı da dava açtığı ve aktif rol oynadığı biliniyor. Telegram’ın 1,2 milyar dolarlık fon topladığı Gram kripto para ve Telegram Open Network blockchain ağı, dava sonrasında tam anlamıyla suya düştü. Gram isimli kripto para birimleri ise piyasaya sürülemeden rafa kaldırıldı.

Berger buna ek olarak Robinhood Financial LLC, Deutsche Bank AG ve Luckin Coffee’ye karşı atılan yasal adımlarda da öncülük etti.

XRP Bundan Nasıl Etkilenecek?

Ripple’ın 22 Şubat tarihinde görülecek ilk duruşması öncesinde SEC’nin böyle kilit bir isminin görevinden ayrılması ise dikkat çekici. Ripple CEO’su Brad Garlinghouse kısa süre önce yaptığı açıklamada davadan vazgeçmeyeceklerini ve haklı olduklarını ispat edeceklerini belirtmişti. CEO’nun buna ek olarak Ripple’a üst düzey alımlar yaptığı ve önce Amazon, sonra ise bir IBM yetkilisini şirkete kattığı görüldü.

Ripple’ın attığı adımların yanı sıra SEC’de yaşanan yaprak dökümü, kesinlikle XRP cephesinde bir şeylerin yaşanmak üzere olduğuna işaret ediyor. XRP fiyatının bundan ne zaman etkileneceği ise büyük bir muamma.

Facebook Comments