Sunday, August 7th, 2022

XRP Neden Yükseldi: Ripple 0,70 Doları Gördü, Sırada Ne Var?

Ödeme odaklı kripto para birimi XRP, bugün sergilediği fiyat hareketi ile Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) sebebiyle kaydettiği kayıpları geri almış oldu.

Ripple Fiyatı

SEC, Aralık ayında Ripple’a ve iki üst düzey yöneticisi Ripple CEO’su Brad Garlinghouse ve Ripple kurucusu Chris Larsen’a kayıt dışı menkul kıymet satmak sebebiyle dava açtı. Bu davanın ardından ise gerek davanın etkisi gerekse de XRP’nin bazı borsalarda işlemlerinin askıya alınması ya da tamamen delist edilmesi sebebiyle  çok ciddi düşüşler yaşanmıştı ve fiyat 0,60 dolar seviyelerinden 0,17 dolara kadar düşmüştü.

Ancak bugün sergilenen fiyat hareketleri sayesinde Ripple 0.70 dolar bandını geri almayı başardı. Bununla birlikte Cumartesi günü XRP, 3 yıl içindeki en büyük kazancını kaydetti ve tek bir günde %56 yükselmiş oldu. O zamandan beri de XRP’de yükseliş hareketi devam ediyor.

XRP Neden Yükseliyor?

XRP ile ilgili sosyal medyada ve mesajlaşma gruplarında büyük bir satın alma çağrısı olduğu görülüyor. “XRP Satın Al ve Tut” adlı koordineli bir çaba, kripto para birimini ayların en yüksek seviyelerine çıkarmaya yardımcı olmuş gibi görünüyor.

Bu hareketin ise WallStreetBets hareketinin DOGE coin’i yükseltmesi ile başladığı. görülüyor. Ancak yapılan açıklamalara göre XRP’nin yükselmesinin tek sebebi bu değil. Pazar günü XRP’nin 24 saat hacmi 26 milyar doları aştı. Bununla birlikte düşüş sırasında XRP piyasa değeri bakımından en büyük 5. kripto para konumuna gerilemişti ve yükseliş hareketi ile 4. en büyük kripto para konumunu da geri almış gibi görünüyor.

Yükseliş Devam Edecek Mi?

Güncel tabloları değerlendiren analistler XRP’de yükselişin devam edeceğini düşünüyor. Çünkü şu anda çok ciddi bir destek oluşmuş durumda ve XRP’nin 1 dolara kadar alanının olduğu düşünülüyor.

Facebook Comments