Sunday, December 3rd, 2023

XRP SEC Davası: Ripple Avukatları Yeni İddialar Gündeme Getirdi

Ripple CEO’su Brad Garlinghouse’u temsil eden avukatlar, Federal Yargıç Analisa Torres’e bir mektup yazdı. Yapılan açıklamalara göre mektup, yürütmenin Aralık ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Garlinghouse’a karşı açılan davayı reddetme niyetinde olduğunun sinyalini veriyor.

Mektuba göre, Garlgihouse’a karşı açılan davada SEC’in bu davanın altından kalkamayacağı iddia ediliyor.

XRP Satışları ve Garlinghouse

Bilindiği gibi SEC Aralık ayında hem bir şirket olarak Ripple’a hem de CEO Garlinghouse ile kurucu Chris Larsen’a dava açmıştı. SEC, Garlinghouse ve Larsen’ın XRP satışlarını manipüle ettiklerini iddia ediyordu.

Garlinghouse’un avukatları, davanın düzenlenmiş versiyonunun daha iyi sonuç vermediğini ve söz konusu XRP satışlarının ekonomik gerçeklerini tanımadığını belirtiyor. Avukatlar, suistimal konusunda yeterli kasıt veya bilgi iddiasında bulunulmadığını ifade ediyor.

Avukatlar, her ne kadar Galinghose uygunsuz bir durum ile ilişkilendiriliyor olsa da SEC’in bu durumu gösterme ve  CEO’nun Ripple’a yardım ettiğini kanıtlama yükümlülüğüne sahip olduğunu belirtiyor.

Bunlara ek olarak Ripple, XRP‘nin 2015 yılında Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) tarafından “dijital para birimi” olarak tanınması konusundaki uzun süredir devam eden argümanını da gündeme getirdi. Yapılan açıklamalar göre SEC bu durumu görmezden geliyor ve bir dijital para birimi olarak tanımlanan varlığın menkul kıymet olduğunu iddia ediyor.

Amerika’da İşlem Yok

Mektupta ayrıca SEC’in Garlinghouse’un ABD’deki ilgili işlemlerini tespit edemediği ve satışlarının büyük çoğunluğunun yabancı borsalarda gerçekleştiğini iddia ettiği belirtiliyor.

Öte yandan yeni düzenlenen şikayet, Garlinghouse’un token’lerini Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan en az dört borsada sattığını belirtiyor.

Facebook Comments