Tuesday, November 28th, 2023

XRP yatırımcıları, davaya müdahil olma talebini resmen sundular

XRP yatırımcıları, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile Ripple arasında devam eden yasal mücadeleye müdahale etmek üzere ellerini taşın altına koydular.

SEC’ye karşı Pazartesi günü müdahil olma talebini sunan yatırımcılar, XRP’nin birçok ülke tarafından menkul kıymet olarak nitelendirilmediğini öne sürdüler ve ayrıca SEC’nin yeni başkanı Gary Gensler’ın XRP’yi iki merkez bankası dijital para birimi arasında bir ‘köprü para birimi’ olarak tanımladığını belirttiler.

Dosyada 2018 yılında SEC’nin Ripple’ın MoneyGram’e XRP dağıtacağını bilerek bu şirketten hisse almasına izin verdiği kaydedildi. 2019’da “A Platformu” olarak tanımlanan bir borsanın, XRP’yi listelemeden önce SEC ile görüştüğü ve SEC’den bu konuda rehberlik istediği vurgulandı. Bu toplantının ardından söz konusu borsanın XRP’yi listelediğinin altı çizildi. Ayrıca diğer piyasa katılımcılarının da aynı nedenle SEC’nin kapısını çaldığı aktarıldı ve şöyle denildi: “SEC, bu dava açılmadan önce hiçbir zaman piyasa oyuncularını XRP’yi listelemekten ve alım satımını sağlamaktan alıkoymadı.” Benzer iddialar, Ripple tarafından da dile getirilmişti.

İddiaların devamında XRP sahiplerinin 2013’ten günümüze XRP ve XRPL’yi bir ‘menkul kıymet’ olarak kabul edilemeyecek şekilde birden fazla amaç için kullandığı, XRP için değer ve fayda yarattığı öne sürüldü. Burada XRP sahiplerinin Walmart, Amazon, TARGET ve milyonlarca diğer işletmede günlük alım satımlarda itibari para yerine XRP’yi kullandığı ifade edildi. XRP’nin çok sayıda noktada doğrudan ödemeler için kullanıldığı belirtildi. Bazı XRP sahiplerinin kripto parayı teminat olarak, bazılarının bağış yapmak için kullandığı yazıldı. XRP için birçok farklı kullanım örneği daha verildi. Müdahil taraflar, XRPL’nin tamamen Ripple ve yöneticilerinden bağımsız olduğuna vurgu yaptılar. Ek olarak hem SEC’nin hem de Ripple tarafından XRP sahiplerinin çıkarlarını yeterince temsil etmediği savunuldu.

Sıralanan tüm nedenlerle beraber XRP sahiplerinin Federal Medeni Usül Kuralları uyarınca müdahale etmelerine izin verilmesi istendi.

Talep, XRP yatırımcıları adına John E. Deaton tarafından sunuldu. Bunun SEC’nin yeni başkanı Gary Gensler’ın göreve başlamasından hemen sonra gelmesi ise dikkat çekti.

SEC, Aralık ayında Ripple’ı ve iki yöneticisini, 1.3 milyar dolarlık kayıt dışı menkul kıymet satışı suçlamasıyla dava etmişti. O günden bugüne Ripple ile SEC arasında bir yasal mücadele devam ediyor. Söz konusu dava, eski başkan Jay Clayton koltuğu bırakmadan hemen önce açılmıştı.

Piyasa değeriyle en büyük dördüncü kripto para olan XRP, TSİ 01.00’de 1.40 dolardan alıcı buluyor.

The post XRP yatırımcıları, davaya müdahil olma talebini resmen sundular appeared first on Bitcoin haberleri – Uzmancoin – Kripto para ve Blockchain.

Facebook Comments