Friday, February 23rd, 2024

XRP Yatırımcılarını İlgilendiren SEC Başkanının Konuşma Metni Ortaya Çıktı

Ripple’a açılan menkul kıymet davası, XRP fiyatını derinden etkiledi ve fiyat büyük bir kayıp yaşadı. XRP fiyatının kısa süre önce 0,77 dolardan işlem görürken dava ile 0,20 dolar altına kadar gerilemesi, davanın yarattığı belirsizlik ile ilgili.

XRP Yatırımcılarını İlgilendiren Tarih Geldi

XRP yatırımcılarının büyük bir heyecan ve korku ile beklediği 22 Şubat tarihli ön duruşmada ise henüz hiçbir sonuç çıkmadı. Aslında uzmanlar ve hukukçular ön duruşmada XRP yatırımcılarını etkileyebilecek bir kararın çıkmacağını vurgulamaktaydı.

XRP yatırımcıları için belirsiz bekleyiş uzun bir süre devam edecek gibi gözükse de 2 Mart 2021 aslında oldukça önemli bir tarih ve birçok şeyin seyri burada belli olabilir. Ripple’a dava açan SEC Başkanından sonra göreve getirilmesi beklenen Gary Gensler, yarın Senato Komitesi karşısına çıkacak. Gensler’ın adaylığına çoktan yeşil ışık yakıldığı tahmine diliyor ve yarınki görüşmede bu durum kesinleşebilir.

Gary Gensler’ın Açıklamasında Teknoloji Vurgusu

Bankacılık Komitesi tarafından yayınlanan gönderide ise Gary Gensler’ın açılış konuşmasının tamamı şimdiden görülebilmekte. Burada XRP yatırımcılarını ilgilendiren nokta ise SEC Başkanı olması beklenen Gensler’ın kurallar ile ilgili yaptığı açıklama.

Gensler, direkt olarak kripto paralarla ilgili açıklamada bulunmasa da bunlara atıfta bulunmakta. Piyasaların teknoloji ile değiştiğini vurgulayan Gensler, SEC’nin kurallarının ise bunlara uyum sağlaması gerektiğini vurguladı. Bu da yıllar öncesinden kalan menkul kıymet testi Howey testinin değişebileceği veya Ripple davasında daha önce atılmamış adımların atılabileceği fikrini akıllara getiriyor.

XRP İçin Olumlu mu?

Gensler, açıklamasının devamında XRP yatırımcılarını ilgilendiren şu ifadeleri kullanmakta:

“Piyasalar ve teknoloji her zaman değişim yaşıyor. Bizim kurallarımız da bunlarla beraber değişmeli. MIT bünyesindeki mevcut profesörlük görevimde teknoloji ve finans sektörlerinin kesişimini araştırıp bunlarla ilgili eğitim veriyorum. Ben, finansal teknolojinin iyilik için güçlü bir araç olabileceğini düşünüyorum ancak bunun için yatırımcıların, halkın ve sermaye sağlayıcıların hizmetinde olan SEC’nin temel değerlerinden kopmaması gerekiyor.”

Ripple’a karşı açılan dava ile ilgili bir ifade kullanmayan Gensler’ın teknoloji ve SEC için yeni kurallar ifadesi ise dikkate değer.  XRP fiyatının bundan nasıl etkileneceği ise 2 Mart tarihli konuşma bizzat yapılınca ortaya çıkabilir.

Facebook Comments