Sunday, December 10th, 2023

XRP Yorum: Ripple Neden 0,30 Dolara Ulaştı?

CoinMarketCap’e göre bugün erken saatlerde zor durumda olan XRP, kısa bir süre için 0,30 dolara kadar toparlanmayı başardı. Peki, piyasa değeri bakımından en büyük 5. coin olan XRP’yi 0,28 dolar seviyesinden yukarı iten nedenler neler?

Ripple’ın SEC’e Yanıtı

29 Ocak’ta, Blockchain debi Ripple, 21 Aralık 2020’de kendisine karşı yasal işlem başlatan ABD menkul kıymet düzenleyicisine yasal bir yanıt verdi. Ripple’ın genel danışmanı Stuart Alderoty Ripple’ın yanıtı hakkında SEC’e,, XRP’nin bir menkul kıymet değil dijital bir para birimi olduğunu (düzenleyicinin XRP’nin kayıtsız bir menkul kıymet olduğu iddiasına rağmen) ve dolayısıyla SEC’in bununla başa çıkabilecek durumda olmadığını hatırlattı.

Ripple’ın hiçbir zaman bir ICO’su olmadığını ifade eden Alderoty, XRP’ye sahip olmak, sahiplerinin Ripple’ın gelirinin ve karının herhangi bir bölümünü alma hakkı olduğu anlamına gelmediğini ifade etti.

DOGE Heyecanı

Dogecoin dün muazzam bir artış yaşadı ve sonra düşüşe geçti. Tanınmış analist Luke Martin ise DOGE’da yer alan sermayenin Ripple’a aktığını dile getirdi. WallStreetBets hareketi ile yükselişe geçen DOGE dün %1000 gibi büyük artış yaşadı ve sonrasında yaşanan düşüşe rağmen hala eski fiyatının %200 üzerinde işlem görüyor.

Ayrıca DOGE bu hamlesi ile piyasa değeri bakımından en büyük 10 kripto para arasında yer almayı başardı.  Dogecoin ile ilgili detaylı bilgilere “Dogecoin Nedir?” yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Bitcoin’deki Artış

Cuma günü Tesla CEO’su Elon Musk’ın Twitter biyografisini güncelleyerek sadece “Bitcoin” yazması da XRP’nin yükselişini etkileyen nedenlerden biri olarak görülüyor. Musk’ın hamlesinin ardından 32.000 dolar bandından 38.000 dolara kadar yükselen BTC, altcoin’lere yükseliş ivmesi kazandırmış oldu.

Ancak tüm bunlara rağmen her ne kadar 0,30 dolara ulaşsa da XRP fiyatı hala zayıf fiyat hareketleri sergiliyor.

Facebook Comments