Friday, February 23rd, 2024

XRP Yorumları: XRP Fiyatı Yakın Vadede 0,30 Dolar Direncini Kırabilecek mi?

Toplam piyasa değerine göre en büyük beşinci kripto para birimi XRP, yakın zamanda 0,30 dolar seviyesini birkaç kere test etse de bir türlü buradan istediği yükselişi yakalayamadı. XRP fiyatının bu yatay seyrinden faydalanan Polkadot (DOT) ise son 24 saat içerisinde kayda değer bir yükseliş yakalayarak dördüncü sırayı ele geçirdi. Peki XRP fiyatı bu yatay seyrini tam olarak ne zaman bitirip 0,30 dolar seviyesinin üzerini zorlayabilecek?

Bitcoin, Bütün Altcoinleri Aşağıya Çekti

Özellikle hafta sonu başlayan madencilerin yüklü Bitcoin (BTC) satışı, XRP de dahil bütün altcoinleri etkiledi. Neredeyse top 10 içerisindeki bütün kripto paralar son birkaç saat içerisinde %10 değer kaybetti ve kaybetmeye devam ediyor.XRP/USD teknik analizine bakıldığında ise birçok yatırımcının ellerindeki XRP’leri sattığı görülebilmekte. Ticari hacim artarken fiyatın düşmeye devam etmesi, satış baskısının arttığı anlamına geliyor.

xrp/usd

Yukarıdaki XRP/USD teknik analizine bakıldığında aslında 0,27 doların önemli bir destek olduğu görülüyor. Eğer XRP yakın vadede 0,30 dolar direncini kırmayı başaramazsa buradaki desteğini kaybedebilir ve  0,25 dolar altına gerileyebilir.

Aylık grafiğe bakıldığında XRP’nin aslında hala akümülasyon bölgesinde olduğu görülüyor. XRP yatırımcılarının akümülasyonu tamamlandığında, Ripple cephesinden gelen olumlu bir haberin de katkısıyla XRP 0,37 dolar seviyesini zorlayabilir. MACD indikatörü yeşile dönmek üzere ve bu da tam olarak yükseliş sinyali veriyor.

XRP/USD Teknik Analizi

Uzun vadeli XRP grafiğine bakıldığında ise XRP’nin uzunca bir süre yatay seyretmesi bekleniyor. Tabii ki Şubat ayında görülecek olan Ripple davasının bu grafiğe etki etme ihtimali bir hayli yüksek. Ticari hacim son 24 saat haricinde genel olarak düşük ve bu durum yatırımcıların XRP alıp satmaktan korktuğunu göstermekte. Eğer XRP fiyatı akümülasyonu tamamlar ve 0,30 dolar direncini de kırabilirse fiyatın kısa süre içerisinde 0,40 dolara kadar yükselmesi bekleniyor.

XRP, bu yazının kaleme alındığı an itibarıyla ise 0,273 dolar seviyesinden işlem görüyor. Ripple’a karşı açılan dava öncesinde 0,50 dolar üzerinden işlem gören ve 0,77 dolara kadar çıkması beklenen XRP’nin bu performansının sebebi art arda gelen kötü haberler oldu. En son Kraken kripto para borsası da ABD’li kullanıcılar için XRP alım satımını askıya aldığını açıkladı.

Facebook Comments